Chcete, aby vaše děti znali Prodanku? Vezměte je do plzeňského divadla, připravilo dětskou verzi

foto: M. Root

Divadlo J. K. Tyla přináší další inscenaci pro nejmenší diváky, 6. října 2018 od 17 hodin bude mít premiéru komorní zpracování slavné Smetanovy opery s názvem Prodáváme nevěstu. V této verzi budou zachována nejvýznamnější hudební čísla, ale inscenace bude zkrácena na délku vhodnou pro dětského diváka. V hlavních rolích Mařenky a Jeníka se představí Radka Sehnoutková v alternaci s Ivanou Veberovou a Daniel Matoušek nebo Jakub Turek.

Děj opery se točí kolem Mařenky, o jejíž ruku se uchází Jeník, rodiče Mařenky však již svou dceru zaslíbili jinému mládenci. Jen Jeníkova chytrost a neohroženost přispěje ke zdárnému konci opery, v níž dobrá věc se podařila a věrná láska zvítězila. „Chceme operu Prodaná nevěsta přiblížit dětskému publiku a přáli bychom si, aby v ní nalezlo zalíbení. Budeme respektovat původní děj, ale vynecháme zde některé role, protože celé představení potřebujeme zkrátit na délku únosnou pro dětského diváka,“ vysvětluje dramaturg opery Zbyněk Brabec.

Nesmrtelný příběh z české vesnice režijně připravuje Jakub Hliněnský, pro plzeňského diváka známý jako operní a operetní sólista a asistent režie, jenž se spolupodílí na řadě projektů pro mládež. „Po Papagenovi v kouzelném lese mi bylo svěřeno další představení pro malé diváky. Jakožto relativně začínající režisér mám rád výzvy a tou určitě je zkrácená verze naší nejznámější opery Bedřicha Smetany. Inscenace Prodáváme nevěstu je určená převážně pro dětského diváka, kterého bychom rádi okouzlili a seznámili s operním žánrem. Doufáme, že si tak děti vybudují k divadlu kladný vztah. Já pracuji na těchto představeních rád, protože člověk musí být stále ve střehu a musí připravovat inscenaci s maximální pečlivostí, aby udržel pozornost malého diváka,“ popisuje svou práci na nové inscenaci režisér Jakub Hliněnský.