Chcete, aby vaše děti znali Prodanku? Vezměte je do plzeňského divadla, připravilo dětskou verzi

foto: M. Root

Divadlo J. K. Tyla přináší další inscenaci pro nejmenší diváky, 6. října 2018 od 17 hodin bude mít premiéru komorní zpracování slavné Smetanovy opery s názvem Prodáváme nevěstu. V této verzi budou zachována nejvýznamnější hudební čísla, ale inscenace bude zkrácena na délku vhodnou pro dětského diváka. V hlavních rolích Mařenky a Jeníka se představí Radka Sehnoutková v alternaci s Ivanou Veberovou a Daniel Matoušek nebo Jakub Turek.

Děj opery se točí kolem Mařenky, o jejíž ruku se uchází Jeník, rodiče Mařenky však již svou dceru zaslíbili jinému mládenci. Jen Jeníkova chytrost a neohroženost přispěje ke zdárnému konci opery, v níž dobrá věc se podařila a věrná láska zvítězila. „Chceme operu Prodaná nevěsta přiblížit dětskému publiku a přáli bychom si, aby v ní nalezlo zalíbení. Budeme respektovat původní děj, ale vynecháme zde některé role, protože celé představení potřebujeme zkrátit na délku únosnou pro dětského diváka,“ vysvětluje dramaturg opery Zbyněk Brabec.

This slideshow requires JavaScript.

Nesmrtelný příběh z české vesnice režijně připravuje Jakub Hliněnský, pro plzeňského diváka známý jako operní a operetní sólista a asistent režie, jenž se spolupodílí na řadě projektů pro mládež. „Po Papagenovi v kouzelném lese mi bylo svěřeno další představení pro malé diváky. Jakožto relativně začínající režisér mám rád výzvy a tou určitě je zkrácená verze naší nejznámější opery Bedřicha Smetany. Inscenace Prodáváme nevěstu je určená převážně pro dětského diváka, kterého bychom rádi okouzlili a seznámili s operním žánrem. Doufáme, že si tak děti vybudují k divadlu kladný vztah. Já pracuji na těchto představeních rád, protože člověk musí být stále ve střehu a musí připravovat inscenaci s maximální pečlivostí, aby udržel pozornost malého diváka,“ popisuje svou práci na nové inscenaci režisér Jakub Hliněnský.