Chalupáři sami nechávají zlodějům šanci, aby je vykradli, říká policejní mluvčí

ilustrační

Nastává období, kdy majitelé dlouhodobě opouštějí rekreační chaty a chalupy. Policisté na různých místech provádějí kontroly zabezpečení objektů. Na teritoriu Klatovska provádějí policisté kontroly chatových oblastí již v těchto dnech. V tomto týdnu policisté z obvodního oddělení v Klatovech kontrolují různé chatové oblasti na svém teritoriu. 

„V rámci této trestné činnosti je zjišťováno, že sami majitelé nechávají v dostupnosti různé druhy páčidel, jiných nástrojů a nářadí, žebříky zejména v přilehlých objektech, tzn. jednoduché a bezplatné bezpečnostní opatření je nenechávat v okolí rekreačního objektu nic, co by mohlo pachateli usnadnit vloupání. Vzniklé škody nevzniknou jen poškozením např. oken nebo dveří, odstraněním mříží či okenic, ale především odcizením různých věcí,“ uvedla policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Majitelé, kteří jsou poctěni „nezvanou návštěvou“, na policii prý drobné krádeže neohlašují. „Mezi nejvíce ohrožené patří příměstské oblasti se zahrádkářskými koloniemi, kde se nachází největší počet zahrádkářských chat. Jsou zaznamenány i případy, že vloupání do jednoho objektu bylo zjištěno i vícekrát za rok. Mnohdy vlastníci nechtějí podstupovat ohlášení na policii, protože způsobené škody nejsou velké,“ sdělila mluvčí policie.

V současnosti pachatelé z objektů i přilehlých budov a kůlen, odnášejí především věci, které mohou dále zpeněžit  např. nářadí – elektrické pily, vrtačky, brusky, zahradní nářadí – elektrické nebo motorové sekačky, starožitnosti, různé domácí elektrospotřebiče, přikrývky, potraviny, alkoholické nápoje,  jízdní kola i benzin v kanystrech. „Majitelům rekreačních chat a chalup doporučujeme správně se pojistit nejen proti krádeži, ale i proti požáru. V minulosti mnoho vlastníků rekreačních objektů uzavřelo pojistné smlouvy za podmínek, které dnes již neodpovídají cenové a hodnotové realitě,“ dodala Ladmanová.

Partner článku:

Česká bezpečnostní agentura High Security poskytuje veškeré bezpečnostní služby související s ochranou majetku a osob, komplexní technické služby spojené se správou nemovitostí klientům nebo úklidové služby po celém území ČR.