Český národní registr dárců dřeně získal 90 tisícího dobrovolníka

Do registru dárců dřeně vstoupila i Tamara Klusová

Jubilejní 90 tisící dobrovolník, který je připraven darovat vážně nemocným dětským i dospělým pacientům své krvetvorné buňky vstoupil v sobotu do Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD), který sídlí v Plzni. Potenciální dárce se zapsal naši na Vinařských slavnostech ve středočeských Dobřichovicích. Je jím čtyřiadvacetiletý student z nedalekého Mníšku pod Brdy, který vyrazil na slavnosti vína s přáteli. O vstupu do registru se rozhodl už týden před akcí.

Během dne se postupně do databáze přidala téměř padesátka nových dobrovolníků, mezi nimi například i Tamara Klusová, manželka zpěváka Tomáše Kluse.

Noví dobrovolníci vstoupili do registru dárců dřeně

„Když jsme určovali priority pro tento rok, dosažení 90 tisíců registrovaných dárců bylo mezi nimi. Jsem proto velmi rád, že jsme splnili už v srpnu. Je to krásné číslo, kterým se zase o krok přibližujeme ke splnění letitého snu, totiž, aby většina českých pacientů nalezla svého dárce u nás a nemuseli jsme je hledat v zahraničí, “ uvedl Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň. Podle něj by k splnění takového cíle bylo potřeba velikost registru zhruba zdvojnásobit.

V Dobřichovicích se potenciální dárci zapisovali do registru pomocí stěru speciálními tyčinkami z dutiny ústní. Tyčinky s jejich DNA, ze které lékaři mohou určit míru shody s pacientem, teď putují do centra ČNRDD v Plzni, kde je odborní pracovníci zanesou do republikové databáze. Všichni nově zapsaní pak budou těžce nemocným k dispozici do 6O let nebo dokud jim dovolí vlastní zdravotní stav. „Pravděpodobnost shody s pacientem není velká, přesto každý z přihlášených dává naději, a proto je potřeba neustále rozšiřovat diverzitu registru,“ doplnil Jindra.

Dobrovolníci vypisují formuláře

Získávat nové dobrovolníky do registru pomáhá dobročinná organizace Nábor hrdinů. S Českým národním registrem dárců dřeně začala spolupracovat začátkem tohoto roku. Za sebou již mají tři úspěšné nábory a společně se zaměstnanci registru se chystají na další. V říjnu vyrazí do Pardubic a České Lípy.

„Uspořádat první nábor do registru dárců kostní dřeně nás napadlo v momentě, kdy leukémií onemocněla naše kamarádka Jája, která svého hrdinu naštěstí našla ve své sestře. Je ale mnoho těch, kteří při hledání vhodného dárce musí spoléhat právě na registr. Každý čtvrtý nemocný v něm svého zachránce bohužel nenajde a my bychom toto číslo chtěli změnit,“ vysvětlila zakladatelka organizace Martina Chmelová.