Česko v slzách! Do pěveckého nebe odešel plzeňský rodák Karel Gott

Karel Gott zemřel 1. října 2019. Foto: David Sedlecký

Národ pláče! Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí plzeňský rodák, zpěvák Karel Gott. Smutnou zprávu oznámila do médií jeho manželka Ivana Gottová s tím, že miláček národa zemřel doma v kruhu své rodiny. Karel Gott v polovině září oznámil, že trpí akutní leukémií. Se závažnou chorobou se ambulantně léčil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Do posledních okamžiků komunikoval se svými fanoušky a pracoval na svých pamětech. S rakovinou se léčil poprvé už v roce 2016.

„S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera, krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ uvedla Gottová.

Za svůj život v letech 1965 – 2019 prodal Karel Gott 30 milionů nosičů a je tak bezkonkurenčně nejúspěšnějším českým umělcem. Celkem vydal 300 alb. V anketách Zlatý slavík a Český slavík získal rekordních 42 ocenění. Populární byl nejen v České republice, ale také v Německu, Rakousku nebo v Rusku. Velký úspěch ovšem zaznamenal v šedesátých létech i v USA. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. Narodil se 14. července 1939 v Plzni.

Supraphon eviduje na 1300 nahrávek Gottových písní. Podle stránek fanoušků čítal jeho repertoár přes 2500 písní, včetně různých verzí jedné písně a včetně také asi dvou stovek duetů, které nazpíval například s Helenou Vondráčkovou, Evou Pilarovou, Lucií Bílou nebo Evou Urbanovou. Zhruba třetinu zpěvákova repertoáru pak tvořily songy v němčině, Gott ale zpíval i anglicky, italsky, španělsky, latinsky, rusky, slovensky, maďarsky a dokonce i v jidiš.

V tuzemsku a v zahraničí, včetně například Británie, Japonska, USA či Kanady, se podle Gottových internetových stránek prodalo na 30 milionů zvukových nosičů. Nejprodávanějším zahraničním albem (asi 4,5 milionu nosičů) se stalo LP Karel Gott (1977) nazpívané v ruštině. Nejprodávanějším albem v Česku (asi 1,56 milionu nosičů) jsou pak Vánoce ve zlaté Praze (poprvé vydané v roce 1969), za něž Gott dostal multiplatinovou desku Supraphonu (2004).

Vedle toho, že je Karel Gott i velmi uznávaným a ceněným malířem se také objevil v několika filmových rolích. V roce 1964 si zahrál ve slavném filmu Kdyby tisíc klarinetů, následovaly Slasti otce vlasti (1969), Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005) či Nestyda (2008). Hlavní roli moderního Strakonického dudáka vytvořil ve filmovém muzikálu Hvězda padá vzhůru (1974), zahrál si ale také v pohádkách Z pekla štěstí 2 (2001) a Když draka bolí hlava (2018). Příští rok na jaře bude mít v kinech premiéru celovečerní dokumentární film o Gottovi, který natočila režisérka Olga Malířová Špátová.

V roce v 2009 se stal Karel Gott první osobností uvedenou do Dvorany slávy Plzeňského kraje. Jde o ocenění, kterým Plzeňský kraj vyznamenává osobnosti, jež se na území kraje narodily nebo zde dlouhodobě žijí či v kraji působí a výsledky své práce přesáhly hranice regionu. Současně ale dekorovaná osoba musí v daném roce slavit významné životní jubileum. Dvoranu založila v roce 2006 tehdejší krajská hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD), která tak chtěla vyznamenávat osobnosti, jež mohou být vzorem ostatním obyvatelům kraje.

ben + ČTK