Česko se připravuje na orkán Sabine. Hasiči, silničáři i energetici jsou v pohotovosti

Už dnes večer by měl do České republiky dorazit orkán Sabina, který v nárazech dosáhne rychlosti až 140 kilometrů za hodinu. Meteorologové upozorňují, že vítr může lámat stromy a způsobovat problémy v dopravě a dodávkách proudu. V plné pohotovosti jsou hasiči, silničáři i energetici.

Výstraha meteorologů před silným větrem platí až do úterního večera. „Doporučujeme lidem, aby sledovali aktuální situaci, zajistili okna a dveře, odstranili, případně upevnili volně uložené předměty a omezili pohyb venku i jízdu autem. Na horách omezte vycházení, nevydávejte se na túry a respektujte pokyny horské služby,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Kvůli očekávanému větru vznikla koordinační skupina vedení Správy železnic, Ředitelství silnic a dálnic, Řízení letového provozu a firem ČEZ a ČEPS.

Před vichřicí varoval svým prohlášením i ministr obchodu, průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Přinášíme ho v nezkrácené verzi. „V souvislosti se silným větrem, který by podle meteorologů mohl dosáhnout hranice orkánu a od neděle zasáhnout Českou republiku, situaci detailně monitorujeme. Jsme v trvalém kontaktu s drážními hasiči, silničáři, letovým provozem, provozovateli přenosové soustavy i energetiky. Jsou v pohotovosti a upozorňují veřejnost, aby lidé při cestování byli opatrní. A pokud to jde, zajistili si například svoje mrazáky, ledničky, nabili si počítače, telefony. To samozřejmě preventivně, kdyby vítr pokácel stromy nebo poškodil rozvody a došlo k výpadku proudu. O situaci mě bude vedení SŽ, ŘSD, ŘLP, ČEZ a ČEPS, s nímž jsme v sobotu operativně vytvořili koordinační skupinu, hned informovat. Potenciální problémy budeme řešit spolu s premiérem. Nic nepodceňujeme a budeme průběžně informovat veřejnost,“ uvedl ministr Karel Havlíček.