Česko se musí vrátit do rodiny plných demokracií, je přesvědčen Marek Ženíšek

Marek Ženíšek / foto: top09.cz

Sobotkovu vládu kritizuje plzeňský poslanec, 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Vyčítá jí, že za jejího působení vypadlo Česko z žebříčku nejlepších demokracií světa. Uvádí to v komentáři na celostátním webu TOP 09.

„Česko je úplná demokracie. Jediná z postkomunistické Evropy. Česká republika je v žebříčku Economist Intelligence Unit šestnáctou nejlepší demokracií světa. Takové titulky jsme mohli číst například v roce 2010,“ dívá se do historie Ženíšek. Tak to pokračovalo ale i v následujících letech. Třeba ještě v roce 2013 byla ČR sedmnáctou nejlepší demokracií světa a patřili jsme také mezi necelé tři desítky zemí na světě, které byly řazeny do kategorie úplná demokracie. Bohužel. Nyní za působení současné vlády se už třetím rokem podle stejného žebříčku propadáme. A statut tzv. úplné demokracie, tedy té nejlepší demokracie, jsme ztratili,“ dodává.

Mnozí mohou podle Ženíška sice namítnout, že podle jiných hodnocení a za použití různých kritérií, jsme jako země zaznamenali pokles třeba i ve zmíněném roce 2010. Ale zatím prý jsme nikdy nevypadli ze skupiny nejlépe hodnocených zemí.

„Dvě rozdílná umístění, dvě různé vlády. Asi jsem příliš náročný, když se divím, že zatímco v minulých letech si takovou zprávu mohl každý občan na českých serverech přečíst (stačí dnes zadat do vyhledávače a uvidíte to), dnes o tom žádné z médií moc nepíše, což vlastně hořce potvrzuje ono hodnocení,“ uvádí poslanec jeden z příkladů, že naše demokracie opravdu bezchybná není.

„Česko si podle mne zaslouží, aby znovu patřilo do rodiny plných demokracií, aby opět patřilo k těm nejlepším,“ je přesvědčený Marek Ženíšek. Jeho strana má plán, jak toho dosáhnout. Je součástí střednědobého programu Vize pro Českou republiku 2030: Úspěšná země – odolná společnost, který v sobotu TOP 09 představila.