Česko – chilský výtvarný pohled na svět

Nevšední výstavu dvou  umělkyň ( Češky Filomeny Borecké a Španělky Montserrat Serra), které žijí a pracují v Paříži,   připravili pracovníci Galerie Klatovy/ Klenová.  Tématem jejich výtvarné tvorby jsou totiž nehmotné vzpomínky a fenomén daru.   Svá díla už společně vystavily v galerii Michel Journiac, která náleží  Univerzitě Pantheon-Sorbonne v Paříži. Jejich první setkání přineslo neprogramované naladění obou umělkyň na stejnou vlnu.

 „Výstava nazvaná INTER-VISIONS  je tentokrát na zcela odlišném místě, konkrétně v Galerii U Bílého jednorožce na náměstí Míru v Klatovech. Přináší do tvorby obou výtvarnic nový impuls a otevírá cestu k vzájemnému propojení rodných zemí obou tvůrkyň. Záštitu nad výstavou poskytli Jeho Excelence pan Jean-Pierre Azvazadourian, velvyslanec Francie v České republice a Jeho Excelence pan Pablo Rodrigo Gaete Vidal, velvyslanec Chile v České republice,“ uvedla kurátorka výstavy Helena Fenclová.

Chilská a španělská umělkyně Montserrat Serra vstřebávala své výtvarné umění na Katolické univerzitě v Chile. Do Paříže přesídlila v roce 2011 a tady se  při svých  výtvarných studií  na Univerzitě Pantheon-Sorbonne  setkala s českou sochařkou Filomenou Boreckou.

Tvorba Filomeny Borecké  se cyklicky pohybuje ve třech navzájem se prolínajících celcích – kresbě, zvukové plastice a performanci.  Původně studovala   Hořickou sochařskou školu, jejím výtvarným východiskem tedy bylo plastické vyjádření. Kresba se razantně přihlásila o slovo při stáži v New Yorku, kde začala zachycovat na velkých plochách papíru smyslové a emocionální zážitky. Její kresby jsou trajektoriemi duchovně-fyzických procesů, jsou „mapami duše“.  Na snímku jedna z jejích prací nazvaná Oko sluchu.

„Podařilo se mi oslovit obě umělkyně k tomu, aby prezentovaly svá díla právě v naší galerii, a to se podařilo. Považuji to za velký přínos pro naše návštěvníky,“ dodala H. Fenclová.

Výstava INTER -VISIONS umožňuje výtvarně zhmotnit a předat dál hledání a objevování ve vizuálním umění, jež se oběma umělkyním otevřela a ony tak vzájemně rezonují v uměleckém dialogu. Vernisáž se uskuteční v sobotu 12. dubna od 15 hodin.

Jan Malý

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here