České dráhy převzaly od výrobce první RegioPanter v barvách Plzeňského kraje

Ilustrační foto: ČD

První jednopodlažní elektrickou jednotku RegioPanter, která bude společně s dalšími zajišťovat provoz v Plzeňském kraji předala ve středu do užívání Českým drahám společnost Škoda Vagonka ze skupiny Škoda Transportation. Celkem devět nových RegioPanterů bude sloužit zejména na trati mezi Plzní a Horažďovicemi.

„Nové vlaky významně zvyšují komfort pro cestující. Jsou plně klimatizované, nabízejí připojení k internetu pomocí wi-fi, elektrické zásuvky nebo moderní informační systém. Kromě toho bude vždy alespoň jeden vůz v soupravě disponovat místem pro přepravu osob se sníženou schopností pohybu a orientace,“ říká Tomáš Ignačák, místopředseda představenstva skupiny Škoda Transportation.

Na rozdíl od většiny vlaků Českých drah nemají RegioPantery pro Plzeňský kraj klasický modro-bílý korporátní nátěr, ale barevnou kombinaci modré, šedé, zelené a žluté s prvky Plzeňského kraje. Změny barevného řešení se dočkal i interiér. Vzhled vybrali lidé v anketě, kterou uspořádal Plzeňský kraj.

U slavnostního předání nové soupravy nemohl chybět hejtman Josef Bernard

Výroba vozových skříní a jejich povrchová úprava probíhala v závodě v Ostravě. Konečná montáž byla realizována v areálu společnosti Škoda Transportation v Plzni. Od listopadu probíhá postupné předávání jednotek zákazníkovi. Celá dodávka bude dodána v souladu se smlouvou během prosince 2018. Všech devět jednotek bude od roku 2019 sloužit na trati mezi Horažďovice předměstí – Plzeň – Kozolupy, se dvěma páry vlaků zajíždějícími až do Pňovan.

„Ke zcela zásadnímu zkvalitnění komfortu cestujících dochází uvedením nových elektrických jednotek na trati 190 v úseku Plzeň – Horažďovice předměstí a částečně na trati 170 v úseku Plzeň – Pňovany, tzv. Plzeňské lince. V souvislosti se zvýšením komfortu rovněž dochází k navýšení objednávky Plzeňského kraje na tomto úseku o 21 milionů korun,“ říká hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD).

„Celková cena za devět nových jednotek přesahuje jednu miliardu korun a z 85 procent by měla být kryta dotací z Operačního programu Doprava 2014 – 2020,“  financování nákupu nových vlaků Miroslav Kupec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

V Plzeňském kraji se mohou cestující těšit také na nové tramvaje, ze Škody Transportation, která vyrobí Plzeňské městské dopravní podniky až 22 nejmodernějších tramvají ForCity Smart. Západočeská metropole se stane po Ostravě druhým českým městem, kde bude sloužit nová generace nejmodernějších škodováckých tramvají. Do Plzně zamíří rovněž nové trolejbusy ze Škody Electric.