České dráhy nabízejí WiFi také ve vlacích na Plzeňsku

ilustrační foto / plzen.cz

Ve více než šedesáti soupravách Českých drah, které obsluhují několik stovek spojů denně od SuperCity Pendolino po regionální osobní vlaky, najdete nyní připojení WiFi. Na Plzeňsku je takto vybaven například spoj z Plzně do Domažlic.

Nejširší nabídka internetu přes WiFi připojení je ve spojích SC Pendolino v trase Františkovy Lázně – Plzeň – Praha – Ostrava – Bohumín. Na palubě vlaku souží samostatný webový portál s řadou doplňkových služeb, např. s informacemi o průběhu jízdy, sledováním tratě před vlakem přes webovou kameru, se zábavou, stránkami pro děti nebo s možností objednat si občerstvení z bistra na své místo. Vlaky Pendolino byly první spoje v České republice a jedny z prvních vlaků v Evropě, které podobný vlakový portál nabídly. Pendolina pro spojení s internetovou sítí využívají mobilní signál všech operátorů a dle měření odbornou kanceláří se jedná o nejkvalitnější připojení k internetu na české železnici.

Internet prostřednictvím připojení k vlakové WiFi síti mají k dispozici také cestující 50 moderních regionálních jednotek RegioPanter a RegioShark. Kvalita připojení je závislá na pokrytí území mobilním signálem, přitom vlaky využívají k přenosu dat sítě GPRS/EDGE a 3G operátora O2. Cestující se s těmito vlaky setkávají například na tratích Plzeň – Domažlice, Mariánské Lázně – Cheb – Karlovy Vary – Chomutov – Ústí nad Labem – Děčín a na dalších.

WiFi na území ČR mají k dispozici také cestující v kombinovaných vozech 1. třídy s bistrem, které jsou zařazeny na lince Praha – Plzeň – Domažlice a nově ve vlacích EC. Tyto vozy využívají různé mobilní sítě více operátorů. Kvalita připojení k internetu je i v tomto případě závislá na kvalitě pokrytí okolí tratě signálem těchto společností.

České dráhy v současnosti disponují celkem 170 vozy nebo články motorových a elektrických jednotek, ve kterých je k dispozici WiFi připojení k internetu. Z těchto vozů je vytvořeno více než 60 vlakových souprav s nabídkou internetu.

České dráhy plánují nabídnout WiFi připojení k internetu prakticky ve všech dálkových expresních spojích přibližně do čtyř let.