Česká reprezentantka v para plavání Vendula Dušková zakotvila v Plzni

foto: V. Čermák

Vendula Dušková(*1998), absolventka Prvního českého gymnázia v Karlových Varech, je českou reprezentantkou v para plavání. Doposud působila v SK Kontakt Karlovy Vary od svých tří let, původně v rámci zdravotních rehabilitací, od deseti let naplno závodně.

V září letošního roku, z důvodu zahájení studia na Západočeské univerzitě v Plzni, Fakultě zdravotnických studií, se přemístila do Plzně a přes týden trénuje v Městském bazénu na Slovanech v Plaveckém klubu Slavia VŠ Plzeň ve skupině zkušeného trenéra Václava Babušky.

Má handicap dolních končetin a v České republice se zúčastňuje hlavně soutěží organizovaných Českým svazem tělesně postižených sportovců, ale jako reprezentantka ČR závodí i na vrcholných mezinárodních soutěžích.

„Nejvíce si cením dvou finálových účastí na para olympiádě v Rio de Janeiru v roce 2016, dále pak dvou bronzových medailí na mistrovství světa v Mexiku v loňském roce a stříbrné medaile na letošním mistrovství Evropy v irském Dublinu,“ říká Vendulka Dušková.

Nejčerstvější úspěch této sympatické sportovkyně jsou tři první místa (100 m prsa, 400 m volný způsob a 200 m polohový závod) a jedno druhé místo (100 m znak) ve finálových závodech Českého poháru v para plavání, které se uskutečnily v posledním víkendu v Praze.

Své více než dvouměsíční působení v Plzni hodnotí velice pozitivně, i když z počátku Plzeň byla pro ni neznámé město a prakticky nikoho tady neznala. Dnes hodnotí kladně jak bydlení a studium, tak i tréninkové podmínky v Plaveckém klubu Slavia VŠ Plzně. „Z počátku jsem si musela zvykat na nový kolektiv a oni na mě jako na vozíčkářku, ale plavecký klub mi vychází vstříc,“ doplňuje plavkyně.

„Velice jsme si na sebe zvykli, zapadla do celého kolektivu a jakou má tréninkovou disciplinu, to má málokterý plavec. Vendulka trénuje v Plzni čtyři dny v týdnu, za jeden a půl hodiny uplave 4 až 4,2 km,“ dodává trenér Václav Babuška.

Jeden starost Vendula má. Pro někoho možná maličkost, pro ni je to problém. Jedná se o parkování na vyhrazených místech pro vozíčkáře, kde stojí často lidé, kteří třeba ani nejdou do bazénu. Ona pak musí parkovat někde daleko od bazénu, což například nyní v zimním počasím může být pro ni velká komplikace.