Česká píseň pořádá Plzeňský podzim 2018, festival klasické hudby a sborového zpěvu

pořádající Česká píseň

Od 16. 9. do 2.11. 2018 se koná první ročník mezinárodního hudebního festivalu Plzeňský podzim pořádaného spolkem Česká píseň Plzeň. Festival Plzeňský podzim vznikl z přání  a potřeby mít v Plzni festival, který propaguje píseň a zpěv, tradici sborů v západních Čechách a touhy smíšeného pěveckého sboru Česká píseň uvádět v Plzni kantáty, oratoria  a větší mše, provádět světové premiéry nových skladeb, pozvat další sbory ke spolupráci, podpořit spolupráci amatérských a profesionálních těles, propojit jednotlivé organizace  a spolky zaměřující se na hudbu, propagovat vynikající a zajímavé interprety písní  v recitálech – pořádat mezinárodní festival zpěvu.

První ročník festivalu připadl na rok, kdy oslavujeme sté výročí vzniku Československé republiky, a program koncertů se k němu více či méně vztahuje. Kultura a hudba jako její součást hrála důležitou úlohu při formování identity moderního českého, respektive československého národa.

Na jediném čistě instrumentálním koncertu s názvem Inspirace projdeme cestu vývoje komorní hudby od devatenáctého po dvacáté století. Zároveň si připomeneme letošní devadesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka.

Pěvecký recitál Markéty Cukrové se zaměří na francouzskou hudbu dvacátého století, ale také na tvorbu Bohuslava Martinů. Česká kultura po První světové válce velmi vzhlížela ke kultuře francouzské. Bohuslav Martinů byl jedním z českých umělců, kteří se pod vlivem tohoto okouzlení vydali do Paříže, kde žili a tvořili.

Koncert sboru Česká píseň s podtitulem Lidem dobré vůle přinese výběr ze sborové duchovní tvorby zakladatele sboru Zdeňka Lukáše a Bohuslava Martinů. Oba skladatelé hledali inspiraci v české a moravské lidové hudbě. Na koncertu též zazní dílo dalšího letošního jubilanta Charlese Gounoda, od jehož narození uplynulo dvě stě let.

Česko – Slovenský recitál představí písňovou tvorbu českých a slovenských skladatelů v podání mezinárodního dua česko – slovenských interpretů Romana Janála a Mariána Lapšanského.

Na závěrečném koncertu zazní slavné Requiem Wolfganga Amadea Mozarta, tentokrát ve specifickém kontextu. Předcházet mu bude Studie pro smyčcový orchestr Pavla Haase, kterou autor zkomponoval v koncentračním táboře Terezín. Měsíc po premiéře této skladby přímo v Terezíně, byl Pavel Haas převezen do Osvětimi, kde zahynul v plynové komoře.

Aby festival nebyl pouze vážný a plný vážné hudby, zahájíme jej v Meditační zahradě zpěvem lidových písní a jazzovým workshopem pod vedením Mirky Novak, doplněným gastronomickými zážitky.

Předprodej vstupenek na www.plzenskavstupenka.cz.

neděle 16. 9. 2018 v 17.00 – Meditační zahrada Plzeň-Doudlevce

Plzeňský podzim v Meditační zahradě – Česká píseň Plzeň a Jazz bez hranic, pěvecký workshop Mirky Novak

pondělí 1. 10. 2018 v 19.30 – Západočeské muzeum Plzeň

Inspirace – Alena Grešlová — klavír, Anna Sommerová — housle, Vojtěch Jouza — hoboj

středa 10. 10 2018 v 19.30 – Dům hudby, Husova 30, Plzeň

Prvorepublikové reminiscence – Markéta Cukrová — mezzosoprán, Kristýna Znamenáčková — klavír

pondělí 15. 10. 2018 v 18.00 – Kostel Všech svatých, Plzeň-Roudná

Lidem dobré vůle – Česká píseň Plzeň

pondělí 29. 10. 2018 v 19.30 – Dům hudby, Husova 30, Plzeň

Česko–Slovenský recitál – Roman Janál — baryton, Karel Košárek — klavír

pondělí 2. 11. 2018 v 19.30 – Kostel Sv. Jana Nepomuckého, Chodské náměstí, Plzeň

In memoriam – Česká píseň Plzeň se sólisty: Andrea Frídová — soprán, Jana Piorecká — alt, Tomáš Kořínek — tenor, Jakub Hliněnský — bas, Komorní orchestr Vladimíra Sommera, dirigent Vojtěch Jouza