Centrum Plzně rozzáří festival světla

foto: DEPO 2015

Sedmimetrový svítící Měsíc, osmimetrové chodící loutky i to, jak vnímá českou společnost indický umělec, mohou lidé vidět na trase pátého ročníku festivalu světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK. V pátek 29. a v sobotu 30. března od 19 hodin do 23:59 se na trase vedoucí od DEPO2015 do Pivovarského muzea objeví celkem 13 světelných instalací tuzemských i světových umělců. Největším lákadlem je letos Muzeum Měsíce britského umělce Luka Jerrama, pod kterým se uskuteční mimo jiné koncert kapely Ille a zpěvačky Katarzie nebo lekce jógy. 

foto: DEPO2015

Festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK se na oslavu svých pátých narozenin vrací do centra města. V pátek 29. a v sobotu 30. března vždy od 19:00 do 23:59 hodin představí organizátorský tým kreativní zóny DEPO2015 návštěvníkům 13 instalací na trase od depa, přes náměstí Republiky až k Pivovarskému muzeu. Celkem 9 instalací je zdarma, na další 4 je možné koupit si vstupenku za 50 korun. Každoročně navštíví BLIK BLIK i při nepříznivém počasí až 40.000 lidí. „Letos se termín konání posunul na konec března a organizátoři doufají, že už bude tepleji. S přesunutým termínem a delšími dny se mění i čas konání festivalu. Nově instalace uvidíte od 19:00 do 23:59. Novinkou je také festivalové centrum v prostoru U Branky v Kopeckého sadech, které se promění ve vesmírnou krajinu s pop-up kavárnou a DJs,“ uvedl ředitel DEPO2015 Jiří Suchánek.

13 instalací od umělců z Česka i ze světa

Foto: DEPO2015

Pro BLIK BLIK letos pracují umělecká uskupení i jednotliví umělci z Británie, Německa, Francie, Maďarska a Indie. Další díla pak vytvořili tuzemští umělci: Benedikt Tolar vystaví svůj Pivní monument u Pivovarského muzea, na dvou instalacích se podíleli studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, obří světélkující loutky V.O.S.A. Theatre představí Jakub Vedral a Erika Čičmanová. Tahákem festivalu jsou pak KLIKYHÁKY – dvě neonové instalace předního českého graffiti umělce Michala Škapy. „Jedno ze Škapových neonových děl budeme instalovat přímo na venkovní stěnu depa z Presslovy ulice a zůstane tu nastálo,“ doplňuje výkonná producentka festivalu Petra Krákorová a dál popisuje letošní

foto: DEPO2015

Premiérově se na festivalu představí kromě Jerrama také indický umělec Mantu Das. Vrací se němečtí RaumZeitPiraten a také francouzští AV Exciters, kteří v roce 2015 oživili videomappingem budovu Západočeského muzea. Letos promítnou na sídle Plzeňského kraje ve Škroupově ulici svůj Sen o Měsíci. Indický umělec Mantu Das přiletěl do Česka na konci února, aby pro BLIK BLIK vytvořil speciální světelnou instalaci v rámci rezidenčního programu Open A.i.R. – Artist in Residence.