Centrum Paraple převzalo 1,7 milionu z dražby uměleckých lahví Pilsner Urquell

foto: Plzeňský Prazdroj

Šek s rekordní částkou 1 683 145 korun, kterou vynesla předvánoční aukce deseti unikátních lahví Pilsner Urquell, převzal Zdeněk Svěrák, zakladatel a patron Centra Paraple. Nejdražší originální kousek podle návrhu uměleckého ředitele sklárny Moser Lukáše Jabůrka byl vydražen za 250 000 korun. Symbolicky přímo v Žižkovském divadle Járy Cimrmana předal šek Zdeňku Svěrákovi marketingový ředitel Plzeňského Prazdroje Grant McKenzie.

„Tak, jako někdo sbírá známky, staré mince nebo obrazy, staly se díky nápadu našich přátel z Plzeňského Prazdroje cílem sběratelů originální a krásné pivní lahve. V některých českých hospodách a v domácnostech dražitelů je jich už vystavená pěkná řádka. A za vydražené peníze v Parapleti slouží vozíčkářům přístroje v posilovně, váha, sprchový vozík a další pomůcky, které potřebují na své cestě k samostatnosti. Děkujeme!“, uvedl Zdeněk Svěrák.

V loňské aukci, která se konala 13. prosince, se vydražilo celkem deset lahví z originální edice k 175. výročí uvaření první várky plzeňského ležáku. Každá z vydražených lahví má zcela unikátní design, který symbolizuje jednotlivý milník v bohaté historii piva Pilsner Urquell. Lahev získalo deset dražitelů, kteří nabídli nejvyšší cenu. Hodnota nejdražší lahve se tak vyšplhala na 250 tisíc korun, celkově dražba vynesla o půl milionu korun více, než v roce 2016. Autorem designu lahví je umělecký ředitel sklárny Moser Lukáš Jabůrek.

Dražitelé si své lahve převezmou na začátku března přímo v pivovaru Plzeňského Prazdroje, kde si do nich pod vedením staršího obchodního sládka Václava Berky sami načepují pivo přímo z dřevěného sudu a vychutnají si plzeňský ležák v té nejlepší kvalitě jako poděkování za pomoc, kterou do charitativního projektu přispěli.