Cenný přírůstek pro Zoo Plzeň, ze Švýcarska přicestovala samice šimpanze

Samice Šimpanze Brigitte je novým přírůstem plzeňské zoo. Foto: Kateřina Misíková

Ze švýcarské zoo v Gossau přicestovala do plzeňské zoologické zahrady nová samice šimpanze jménem Brigitte. Osmatřicetiletá Brigitte, která pochází z Konga, je jednou z mála čistokrevných samic poddruhu šimpanz čego v Evropě a je již několikanásobnou matkou. I díky tomu chovatelé v Plzni doufají, že se jim rozšířit chov.

„Na Brigitte totiž v Plzni čeká samec Bask, který až doposud žil s partnerkami Zizwou, Zedonjou a Mariou. Bask je rovněž geneticky cenný samec, takže oba mají jasný úkol, přivést na svět společného potomka,“ informoval mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

Domácí čtveřice plzeňských šimpanzů se teď s Brigitte zatím seznamuje přes bariéry, pokud vše bude probíhat bez problému, chovatelé je postupně spojí. Zatím největší skupina dospělých šimpanzů najednou byla šestičlenná.

V Plzni se dosud podařil jediný úspěšný odchov, samice Bamia se zde narodila v roce 2003. Nyní žije ve francouzském La Palmyre a má vlastního potomka. Šimpanze chová zoo v Plzni s krátkou přestávkou od konce roku 1964.

Nová samice ještě není pro veřejnost k vidění, kvůli spojování s ostatními členy tlupy je nejčastěji v zadní místnosti.