Cena ročního předplatného v MHD se od nového roku zvýší o 114 korun, senioři nebudou potřebovat Plzeňskou kartu

ilustrační/foto: plzen.eu

Od 1. ledna 2021 upraví město Plzeň tarif Integrované dopravy Plzeňského kraje na území města Plzně. Senioři nad 70 let budou moci opět cestovat pouze na občanský průkaz a nemusí se již prokazovat Plzeňskou kartou. Od nového roku se také lehce navýší cena za předplatné, ale pouze o výši inflace, tedy o 2,8 procenta. V praxi to znamená, že například cena měsíčního předplatného se od 1. ledna 2021 zvýší o 14 korun, pololetního o 66 korun a ročního o 114 korun. 

O tom, že bude docházet k plynulé valorizaci, tedy úpravám cen dle míry inflace každý rok a v řádech korun, rozhodla rada města už v roce 2015. Plzeňané se tak vyhýbají skokovému a výraznému zdražení. „Míra inflace za rok 2019 činí 2,8 procenta, právě o toto tedy navýšíme předplatné. Maximální zdražení je tak 114 korun u jízdenky s platností 365 dní. Místo současných 4006 zaplatí cestující 4120 korun,“ uvedl Michal Vozobule. Díky valorizaci vyberou Plzeňské městské dopravní podniky o zhruba 4,7 milionu korun více.

Nově pak nebude díky úpravám nutností, aby senioři nad 70 let museli mít u sebe Plzeňskou kartu. „Je to dobrá zpráva pro seniory nad 70 let, už nebudou potřebovat Plzeňskou kartu, bude jim stačit občanský průkaz. Samozřejmě ale pokud s sebou nechtějí vozit občanský průkaz, lze se i nadále prokazovat také Plzeňskou kartou s aktivovaným nárokem na bezplatnou přepravu,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.