Celníci zajistili stovky padělků značkového zboží, originály by se prodaly za osm milionů

Část zabavených padělků značkového zboží. Foto: CÚKK

Při třech posledních kontrolách v regionu zajistili karlovarští celníci padělky značkového zboží za více než osm milionů korun. Kontrolní akce se uskutečnily jak na asijských tržnicích, tak i při silniční kontrole. Věci vykazovaly znaky padělků, čímž by mohlo dojít k porušení práv duševního vlastnictví. Stánkaři zboží nabízeli jako originály světoznámých značek, například Nike, adidas, Calvin Klein, Lacoste, Polo a další.

Padělky značkové obuvi nabízeli prodejci před stánkem. Foto: CÚKK

„Při kontrole na tržnici v areálu Asia Dragon Bazar v katastru obce Svatý Kříž zajistili celníci více než 700 kusů textilu, galanterního zboží a 262 párů obuvi. Hodnota zajištěných věcí vyjádřená v cenách originálních výrobků by činila téměř 2,5 milionu korun,“ informovala o tom Lenka Havelková, zástupce tiskové mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj.

Další zboží celníci našli při kontrolní činnosti na komunikaci D6 u Chebu, kde zastavili osobní automobil s českou značkou a s vietnamským řidičem. V zavazadlovém prostoru vozidla bylo ukryto více než 40 kusů oděvních doplňků jako jsou šály, peněženky, opasky a čepice, jejichž hodnota vyjádřená v cenách originálních výrobků by převyšovala částku 500 tisíc korun. Celníci zboží zajistili, tudíž se na pulty stánků, kam pravděpodobně směřovalo, nedostane.

Tajný sklad ukrýval další padělky. Foto: CÚKK

Zatím poslední kontrola proběhla v pondělí 23. září, kdy se celníci opět zaměřili na tržnici v areálu Asia Dragon Bazar u Chebu. V tomto případě zajistili výrobky porušující práva duševního vlastnictví, jejichž hodnota vyjádřená v cenách originálů by činila více než pět milionů korun. „Zboží celníci našli nejen před stánky a v nich, ale také ve skladu, jenž byl napěchován různým zbožím, které obchodníci nabízejí vybraným zákazníkům. Pracovníci dohledu v tomto případě zajistili přes 500 kusů textilu a galanterního zboží a bezmála 70 párů obuvi nabízených jako originály světoznámých značek Nike, adidas, Jack Wolfskin, Tommy Hilfiger či MCM,“ uvedla mluvčí Havelková.

Asiat převážel padělky ve svém automobilu. Foto: CÚKK

Všechny případy převzalo k dalšímu řízení právní oddělení Celního úřadu pro Karlovarský kraj. Přestože stánkařům hrozí zajištění zboží i peněžité tresty, zboží, které porušuje práva duševního vlastnictví, opakovaně nabízejí. Karlovarští celníci budou v kontrolách tržnic pokračovat i nadále.