Celníci si posvítili na asijskou tržnici ve Svaté Kateřině a sbírali padělky

ilustrační foto: CÚ PK

Na největší tržnici v Plzeňském kraji ve Svaté Kateřině se zaměřili příslušníci odboru Dohledu Celního úřadu pro Plzeňský kraj. Kontrolovali, zda nedochází k porušování práv duševního vlastnictví a zákona o evidenci tržeb.

Na základě předchozího monitoringu si celníci vytipovali ke kontrole celkem sedm provozoven. „V civilním oděvu nejprve provedli kontrolní nákup za účelem prověření plnění povinností stanovených zákonem o evidenci tržeb. Následně se ke kontrole připojili i uniformovaní celníci a zahájili kontrolu zaměřenou na dodržování práv duševního vlastnictví,“ uvedla Marcela Kašparová, mluvčí CÚ pro Plzeňský kraj.

Foto: CÚ PK

Dva vytipované prodejní stánky byly v té době uzavřené a prodejci je odmítali otevřít s tím, že nemají klíče. Poté, co je kontrolní skupina informovala o tom, že neposkytnutí součinnosti může být kvalifikováno jako přestupek, prodejní stánky otevřeli. Ve všech stáncích bylo zjištěno porušení zákona o ochraně práv duševního vlastnictví, stánkaři zboží nabízeli jako originály světoznámých značek, jako např. Armani, Diesel, Gucci, Chanel a další.

„Jedné z kontrolních skupin se při provádění úkonů souvisejících se zahájením kontroly povedlo přistihnout ženu, která ve stánku obsluhovala, jak předala klíč od vozidla jiné ženě. Ta se snažila z místa předání urychleně zmizet, ale pozornosti členů kontrolní skupiny neunikla,“ popsala akci mluvčí Kašparová. Na výzvu hlídky zadržená žena vozidlo otevřela. Uvnitř se ukryté pod dekami nacházely padělky značkového zboží. K vlastnictví zboží uloženého ve vozidle se doznaly obě ženy s tím, že jedné patří textil a druhé kabelky, pásky, sluneční brýle a ostatních módní doplňky.

Padělky značkového zboží ukrýval i tento automobil. Foto: CÚ PK

Celkem celníci v rámci kontrolní akce zadrželi více než 1400 kusů zboží podezřelého z porušování práv duševního vlastnictví v hodnotě přes čtyři miliony korun. Kontrolami zaměřenými na dodržování zákona o evidenci tržeb nebyla zjištěna žádná porušení právních předpisů.