Čapí parašutista putoval po pádu z komína zpět do hnízda

Čápi na komíně. Ilustrační foto: DESOP

Neuvěřitelný případ řešili pracovníci záchranné stanice živočichů v Čemínech na severním Plzeňsku. Při sekání trávy tam našel jeden muž vitální a živé mládě čápa. To vypadlo z hnízda na komíně vysokém 32 metrů. Mládě se nacházelo asi 100 metrů od paty komína.

„Nevěřil jsem tomu, že by zhruba tři týdny staré mládě z 32 metrů vysokého komína spadlo dolů a zůstalo živé. Dokonce jsem si myslel, že pán našel mládě holuba, který by při troše fantazie mohl být s čápem snadno zaměněn. O to více jsem pak byl překvapen, když jsem na zemi viděl opravdu živé a o potravu žadonící asi dva týdny staré mládě čápa bílého,“ popsal situaci šéf záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Záchranář dalekohledem zkontroloval hnízdo, na které byla vidět pravděpodobně stejně stará mláďata, u kterých stál jeden z rodičů. „To, že jedno mládě bylo pod komínem na zemi, však staří čápi pravděpodobně ani nevěděli, a tak jsme se přímo na místě všichni rozhodli, že by bylo dobré malého čápa na hnízdo rodičům vrátit. Požádal jsem proto telefonicky o technickou podporu a součinnost profesionální hasiče Plzeňského krajského hasičského sboru. Vysvětlil jsem vše operačnímu důstojníkovi, a během chvilky přijela na místo hasičská posádka i s výsuvným žebříkem,“ popsal akci Makoň.

Jednalo se o zcela mimořádný zásah, díky hasičům se podařilo téměř okamžitě vrátit mladého „parašutistu“ zpět k sourozencům a rodičům do jejich hnízda. A jak se tedy malé čápě z nepřístupného 32 m vysokého komína s hnízdem dostalo dolů na zem? „S největší pravděpodobností se muselo něčím přilepit jednomu z rodičů k peří a ten ho nechtěně snesl na louku nedaleko hnízda. Při dosedání lepený spoj povolil a mládě odpadlo do trávy. Dospělý čáp pak nedokáže mládě sebrat a vrátit do hnízda, jelikož není uzpůsoben k tomu, aby ho nesl v zobáku či prstech zpět na hnízdo,“ doplnil Karel Makoň.