Čáp Eda se ozval z cesty do teplých krajin, doletěl do Čadu

Čáp Eda vybavený vysílačkou už doletěl do afrického Čadu

Čáp Eda vybavený vysílačkou na cestě do teplých krajin se po delší odmlce konečně ozval. Tedy ozvala se jeho vysílačka, která chytila signál a udala polohu čápa, který se aktuálně nachází na území afrického Čadu. Obrovskou radost z toho mají plzeňští experti, kteří stejným způsobem sledují ještě další dva čápy vybavené vysílačkou.

Cestu čápů sledovala společně s Karlem Makoněm také krajská radní pro oblast životního prostředí Radka Trylčová. Foto: Táňa Typltová

„Čáp Arnošt je stále v ptačím parku u Pasova a Míra z Mirošova se zatím nehlásí,“ informoval Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. „Čekáme na další informace. Ty však už nedošly, jelikož Eda, původně vylíhlý z vajíčka z Nalžovských Hor, byl pravděpodobně na signálu jen chvilinku a dostal se do místa, kde se vysílačce podařilo data odeslat. Podle načtených dat se však na lokalitě zdržoval několik dní, signál však skončil až v nějakém mimořádném bodě. Tím pádem se má teorie o nedostatečném pokrytí území mobilními operátory v této části Afriky potvrdila,“ říká Makoň.

Podobná situace je i u dalšího čápa Míry, který zmizel ze signálu hned pod Tureckem a teď se rovněž v pravidelných intervalech nehlásí. Každopádně Eda zatím žije, je na lokalitě Amdjarass na bezejmenné řece v Čadu. „Musíme věřit, že pokračuje dál a že se zase ozve,“ dodal Makoň.