Bývalý ministr vnitra Ivan Langer vystavuje v Plzni politicky provokativní Sochobásně

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer vystavuje v Plzni své Sochobásně. Foto: Richard Beneš

Další provokativní výstava na politické téma je od čtvrtka k vidění v plzeňské Visio Art Gallery. Jako autor se tentokrát prezentuje „Sochobásněmi“ bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Jedná se o 25 plastik, které ve 3D formě ztvárňují Langerovy nejzásadnější texty a glosy z jeho v pořadí již třetí knihy nazvané Sochobásně v síti. Jde o statusy ze sociální sítě Facebook, kterými autor reaguje na aktuální společenskou a politickou situaci v zemi. A rozhodně to není veselé čtení. V několika textech Langer drsným způsobem pranýřuje premiéra i prezidenta naší republiky.

Výstava vznikla na základě knihy Sochobásně v Síti. Foto: Richard Beneš

„Miluji češtinu a proto píši to, co píši a jak to píši. Jednoho dne jsem si řekl, že by stálo za to vedle tvarování textů vystoupit z rozměru 2D, jít do rozměru 3D a zaútočit tak nejen na zrak, ale i na hmat. Ty reliéfy textu totiž stojí za to nejen je číst, ale stojí za to si na ně i sáhnout. A tak vznikly sochobásně. Je to novotvar, rád si s českým jazykem hraji a vymýšlím i nová slova,“ popsal svůj nejnovější počin politik a teď především napůl olomoucký a napůl pražský právník Ivan Langer.

S negativními reakcemi na své dílo se zatím autor nesetkal. „Je to směsice pocitů, lidé básně čtou, přemýšlejí, mlčí a pak přijdou a ptají se. Já své texty minimalizuji, čímž vzniká velké riziko pro autora. Nechávám velký prostor čtenáři pro jeho fantazii, ale pak riskuji, že mohu zůstat nepochopen. Z očí do očí mi nikdo kvůli Sochobásním nic zlého neřekl. Ale ty texty jsou opravdu provokativní. Ta kniha je jako svérázná koláž dnešní doby, je to reflexe doby, ve které žijeme. Někomu se ta reflexe může líbit a někomu ne,“ zdůraznil Langer.

Foto: Richard Beneš

Na převedení básní do 3D podoby se samozřejmě podílel sám autor. „Jsem odpovědný za texty a také za nákresy, na základě kterých ty reliéfy vznikaly. Bez úžasné interakce skvělého řemesla a moderní technologie by nemohly vzniknout. Jsou tam použity různé techniky, někde je text stříkaný, haptický, někde je text vyfrézovaný do základní dřevěné desky. Někde jsou písmenka vyřezaná a lepená po jednom vedle sebe. A někde to jsou skutečně sochařské reliéfy, které zpracoval můj přítel akademický sochař Jan Žlebek,“ vysvětlil Langer.

Foto: Richard Beneš

Sám autor si velice zakládá na jednom z reliéfů, o které je přesvědčen, že bude provokovat asi nejvíce. „Základem je černá deska, na ní je mosazná hvězda, která má cosi evokovat. Je tam text, který by měl vést k zamyšlení nad tím, co jsme udělali proto, aby se nám doba nesvobody kterou si pamatuje před listopadem 1989 opět nevrátila zpátky. Sochobásně doporučuji číst s velkou obezřetností. Někdy je to velmi pesimistická četba.“

Foto: Richard Beneš

Současná společenská a politická situace velmi trápí Ivana Langera a svoji knihu považuje za svéráznou kroniku dnešní doby. „Vracíme se v kruhu zpátky někam před listopad 1989, kdy se dobrovolně vzdáváme všech svobod, které jsme měli a stát se stává čím dál tím více tím drábem, který nám říká, co musíme a co nesmíme dělat. Prostor pro naši svobodu a svobodný život se tak stále zmenšuje. Ale i když jsou mé texty vesměs pesimistické, zůstávám optimistou,“ doplnil autor.