Budova vlakového nádraží projde renovací. Za tři roky by měla být přívětivější k cestujícím

foto: M. Osvaldová

Lepší zázemí pro cestující by měla po rekonstrukci nabídnout budova hlavního vlakového nádraží v Plzni. S renovací začne Správa železniční dopravní cesty pravděpodobně už příští rok, hotovo má být podle odhadů v roce 2022.

V dubnu byla ukončena modernizace nástupišť vlakového nádraží v Plzni, v roce 2020 by se mělo začít s renovací samotné secesní budovy. „V příštím roce bychom chtěli vyhlásit soutěž na rekonstrukci. Už nyní se připravují projektové dokumentace,“ potvrdil generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda.

Podle jeho slov bude renovace komplikovanější z důvodu, že se jedná o chráněnou památku. „To musíme brát v potaz, musíme zachovat ráz. Jedná se navíc o velmi členitý objekt, věřím, že i v koordinaci s městem se dopracujeme k nějaké verzi,“ uvedl Svoboda.

Daleko lepšího komfortu by se měli dočkat především cestující. „Chci zlepšit zázemí pro veřejnost. Je to nevstřícný a malý prostor. Určitě plánujeme zlepšit toalety,“ podotkl Svoboda s tím, že není příznivcem komerčního pronájmu částí budovy. „To ale musíme prokonzultovat třeba i s městem,“ dodal. Také technický náměstek primátora Pavel Šindelář je diskuzi otevřený. „Je to na hlubší debatu, nemohu se zatím přiklonit k ničemu,“ dodal Šindelář.

Na kolik renovace budovy přijde, ještě není jasné. „Určitě ale půjde o stovky milionů,“ dodal Svoboda.