Budeme mít už o prázdninách stejné jogurty jako v Německu?

ilustrační foto / plzen.cz

Jogurt v Německu zatím nemusí chutnat stejně a ani nemusí být ze stejných surovin jako jeho identický dvojník u nás. Vadit nám to sice může, ale firmy nabízející stejné potraviny s jiným složením například v Česku a Německu zatím neporušují zákony. Změnit to chtějí někteří čeští europoslanci. Svůj návrh představila před pár dny na zasedání výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu česká Olga Sehnalová (ČSSD). Požaduje v ní změnu evropské legislativy tak, aby nadále nemohlo docházet ke klamání spotřebitelů v případě rozdílného složení značkových výrobků. Zda se můžeme těšit na lepší kvalitu, bude zřejmé před prázdninami.

Olga Sehnalová

„Mým záměrem není nařizovat výrobcům přesné složení konkrétních výrobků. Spotřebitelé by ale měli být přesně a transparentně informováni o tom, že výrobek, který si koupili nebo který znají z jiného členského státu, může být odlišný,“ uvedla Sehnalová, která tak reaguje na argumenty výrobců, že jsou značkové výrobky uzpůsobovány na základě chuťových nebo cenových preferencí spotřebitelů v jednotlivých státech.

Zpravodajský portál Plzen.cz se tomuto tématu věnuje už více než dva roky. Podrobně o aktivitách českých europoslanců informoval už (čtěte zde). Evropská pravidla a normy ale od té doby nikam zvlášť nepostoupily. Až teď se dostávají „dvojí potraviny“ na stůl v Bruselu. „Pokud chce výrobce spotřebitelům vyjít vstříc a přizpůsobit výrobek například místním chutím, měl by o tom na obalu jasně informovat. Zároveň jsem přesvědčena o tom, že prodávat na vnitřním trhu výrobky se záměrně jiným složením, které spotřebitel může snadno vnímat jako identické, je klamání spotřebitele,“ zdůraznila Olga Sehnalová při zdůvodnění svého návrhu.

Za vhodný nástroj vidí změnu ve směrnici o nekalých obchodních praktikách. „Ze závěrů právní analýzy, kterou jsem si nechala vypracovat, by bylo neúčinnějším krokem rozšíření seznamu nekalých obchodních postupů v příloze směrnice o nekalých obchodních praktikách. Z trhu by pak musely zmizet výrobky, které na první pohled vypadají totožně, ale ve skutečnosti se liší,“ říká europoslankyně Sehnalová. Zprávu budou nyní připomínkovat další členové výboru, na agendu zasedání výboru se zpráva vrátí k projednání v polovině května. Její přijetí se očekává před prázdninami.