Bude konvoj v rámci Slavností svobody? Primátor chce dát šanci jiným pořadatelům

Jak jsme informovali před pár dny, tradiční konvoj historický vozidel v rámci Slavností svobody, se rozhodli dosavadní organizátoři neuspořádat. Plzeňský primátor Martin Zrzavecký má ale informace o tom, že se zrušením některé kluby nesouhlasí. Nabízí tedy podporu možným jiným pořadatelům. 

Až doposud patřil Convoy of Liberty pro mnohé k nepostradatelné součásti Slavností svobody, letos tomu má být jinak. Majitelé techniky zastoupení v plzeňských klubech, které konvoj ve většině tvoří, se rozhodli, že konvoj neuspořádají. Plzeňský primátor Martin Zrzavecký se ale nevzdává myšlenky, že by akci mohl pořádat někdo jiný. Náměstek Martin Baxa by raději viděl variantu projížďky veteránů po městských obvodech.

Primátor Zrzavecký: Jsme připraveni podpořit jiné organizátory
„Minulý týden jsme měli jednání s představiteli klubů, kde jsme se o tom bavili, konkrétně o nových vizích. Jedna z věcí, kterou jsme akceptovali, bylo to, že konvoj nebude. Nebude to ale jednoduché vysvětlit. Tehdy jsem se ptal, jestli jsou kluby jednotné a mají dohodu, že konvoj nemá být. Byl jsem ujištěn, že ano, nicméně následně jsem se dozvěděl, že tomu tak úplně není,“ prohlásil primátor Zrzavecký, který má signály o tom, že by se organizace kolony ujmout někdo jiný. „Jsme připraveni kolonu podpořit a zrealizovat,“ doplnil. Primátor Plzně zároveň ale připustil, že je ovšem velmi málo času na to, celou situaci vyřešit. „Kluby se proti stanovisku brání, označují to, že nedodržuji slovo. Jsem připraven s nimi vést diskuzi. Vážíme si, co tady ti kluci dělali, chtěli si evidentně odpočinout, což chápu,“ dodal primátor.

Náměstek Baxa by volil jinou variantu
Podle náměstka primátora Martina Baxy si ale město případnou rychlou změnou organizátora říká spíše o pořádné faux pas. Přijde mu totiž riskantní, aby pořádal prestižní akci někdo nový. „V loňském roce proběhly naprosto unikátní slavnosti. Krátce poté organizátoři přišli s tím, že by se kolona nekonala každý rok. Byla připravená varianta, která by byla pro Plzeňany stále zajímavá. Nicméně pan primátor chce ještě jednat, takže o tom budeme vnitřně diskutovat,“ podotkl Baxa. Jednou z připravovaných variant údajně měla být jakási projížďka veteránů po celé Plzni. Lidé by tak mohli veteránům zamávat na více místech.