Bude Plzeň bezpečnější? Město nechalo instalovat další kamery

Foto: www.plzen.eu

Dalších 19 bezpečnostních kamer nechalo instalovat město Plzeň. Nachází se na Městském obvodě Plzeň 1, na novém autobusovém nádraží, na Doubravce či v Černicích. Aktuálně je tak na území města 173 kamer a 14 klientských pracovišť.

„Kamerový systém město buduje už od roku 1997 a osvědčil se. Je to věc, která pomáhá zejména městské a státní policii. Kamery jsou umístěny na křižovatkách, v sadovém okruhu, na objektech některých škol a školek, na hřbitovech a dalších místech na území města. Konkrétně pátá etapa se nejvíce dotkla prvního městského obvodu, kamery monitorují například parkoviště Studentská – Kaznějovská, ale také třeba park při 1. základní škole či lokalitu v oblasti ulic Otýlie Beníškové – Malická a další,“ přiblížil radní města Plzně pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.

Souběžně s realizací 5. etapy byly osazeny nové kamery i v dalších různých lokalitách, a to v Doubravce na Zábělské poblíž Duhové ulice, v Černicích na křižovatce Štefánikova – Veská a na Americké nedaleko památníku „Díky, Ameriko!“. „Dále byly dvě stávající kamery na Americké instalované v dřívějších letech vyměněny za kamery s rozlišením FullHD a rovněž tak i nově instalované kamery jsou v rozlišení FullHD. Do prostoru památníku „Díky, Ameriko!“ byla instalována zkušebně kamera v rozlišení 4K,“ doplnil Josef Brůha ze Správy veřejného statku města Plzně, který má kamerový systém na starost.

V roce 2018 byla z programu prevence kriminality hrazena instalace nové kamery v  Malesicích na křižovatce Malesická náves – Ke Kostelu a dvou nových kamer v městském obvodě Plzeň – Radčice. Samostatnou akcí, která byla částečně financována Odborem bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně za spoluúčasti prvního městského obvodu bylo osazení čtyř kamer na hřbitově v Bolevci.

„V rámci výstavby Terminálu Šumavská bylo v tomto prostoru instalováno šest nových kamer včetně klientského pracoviště pro obsluhu kamerového systému. Další klientské pracoviště bylo instalováno v nové služebně Městské policie Plzeň ve čtvrtém městském obvodu, jež je umístěna v ulici Polední,“ doplnil Josef Brůha.

Počátkem roku 2018 byla dokončena projektová příprava kompletní rekonstrukce lokálního kamerového systému v rozsahu třinácti kamer spravovaného přímo Úřadem městského obvodu Plzeň 1. Stávající systém svým technickým stavem již nevyhovuje dnešním požadavkům. „Při rekonstrukci se počítá s kompletní výměnou nevyhovující technologie a se začleněním do Městského kamerového systému. Tato akce byla koncem roku 2018 zahájena a její ukončení je plánované do 30. listopadu letošního roku. Zatím bylo instalováno nové diskové pole pro ukládání záznamu, realizace samotných kamer započne v únoru 2019,“ dodal Josef Brůha.