Bude nový autobusový terminál lákat bezdomovce? Město zatím speciální policejní hlídky nevyčlení

foto: M. Osvaldová

Centrální autobusové nádraží v Plzni je lokalitou, která láká bezdomovce i problémové typy lidí. V neděli 9. prosince se pro cestující otevře nový terminál u hlavního vlakového nádraží. Podle radního pro bezpečnost Martina Zrzaveckého až čas ukáže, zda bude nutný zvýšený dohled policie.

„Už v době výstavby terminálu sem dojížděla hlídka městské policie a Policie ČR. Prozatím počítáme s tím, že tady budou pravidelné kontroly motorizovaných i pěších hlídek. Hodně se dnes hovoří o ochraně měkkých cílů. Toto je měkký cíl,“ prohlásil Zrzavecký. Samozřejmostí je podle něj umístění kamer. „Budeme se to snažit monitorovat tak, aby tady nikdo nepolehával, nikdo nikoho neobtěžoval,“ doplnil radní.

Podle prvních plánů zatím nebudou vyčleněny speciální hlídky, které by se po celou dobu pohybovaly pouze v prostoru nádraží a terminálu. „Uvidíme v budoucnu. Budeme vyhodnocovat situaci, pokud si to stav bude vyžadovat, budou tu strážníci permanentně, pokud ne, budeme je využívat i na jiných místech a budou sem jen zajíždět,“ doplnil Zrzavecký.

Nový terminál za 150 milionů korun, 100 milionů využilo město z dotace. Součástí celé stavby jsou stání pro autobusy, zastřešené nástupiště, provozní objekt, odstavná plocha i eskalátory propojující terminál s podchodem vedoucím z hlavního nádraží.