Buď budu předsedou, nebo odejdu z vedení, říká Chovanec před nedělním sjezdem

foto: mvcr.cz

„Před sjezdem nepolitikařím, nabízím vizi a buď uspěji nebo ne,“ prohlásil krajský šéf ČSSD v Plzeňském kraji a dočasný celostátní předseda Milan Chovanec, který je jedním z kandidátů na nového stranického lídra. Podle toho, kdo uspěje, se bude zřejmě vyvíjet budoucnost sociální demokracie – víc doleva, či spíše ke středu politického spektra. A také, zda strana vstoupí do vlády Andreje Babiše, nebo zůstane v opozici.

Sociální demokracie stojí na rozcestí. V neděli svedou delegáti mimořádného sjezdu ČSSD důležitou personální bitvu. O post předsedy se utká osm lidí. Kromě Chovancechtějí stranu vést také Jan Hamáček, Jiří Zimola, Antonín Staněk, Miroslav Krejčík, Jan Jukl a Romana Žatecká. V pátek večer oznámil kandidaturu také Jiří Sokol. Nejvíc krajských nominací má Hamáček, ale to nemusí ještě nic znamenat. Hodně bodů nabral v pátek také bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. Dva dny před volebním sjezdem získal od policie potvrzení, že kauza financování jeho chalupy na Lipně je definitivně uzavřená.

Plzeňan Milan Chovanec už dříve prohlásil, že jako nový lídr v žádném případě nechce být ministrem. A teď, těsně před sjezdem, to připomíná: „Předseda by se měl věnovat stoprocentně straně, ne sedět ve vládě.“ O programu chce mluvit se členy, třeba i po síti, otevřít Lidový dům a nehádat se. Znovu také opakuje, že jít do vlády s obviněným premiérem, který ČSSD záměrně poškozoval před volbami, je sebevražda.

Chovanec jednoznačně odmítá být ve straně místopředsedou. Ani prvním, ani řadovým. „Nemám ambici být ve vedení s Janem Hamáčkem. Jestli bude předsedou, nechť si nechá navolit tým, který mu bude pomáhat. Já kandidaturu na místopředsedu vylučuju,“ řekl k variantě, že by se šéfem stal místopředseda Poslanecké sněmovny. „Byl jsem místopředsedou ČSSD, potom jsem byl prvním místopředsedou, teď je logické, že se pokusím buď o post předsedy, nebo odejdu z vedení,“ vysvětlil pro server novinky.cz.