Brutální lupič si odpyká celý trest za 44 přepadení bank, i když tři z nich nespáchal

Václav Urban na archivním snímku z roku 2011, kdy byl odsouzen k desetiletému trestu. Foto: Richard Beneš

I když zřejmě spáchal Václav Urban (38) ze Sušice o tři loupežná přepadení peněžních ústavů méně, trest, který mu uložil plzeňský krajský soud v roce 2011, se mu nezkrátí. Za 44 drsných přepadení s použitím zbraně si vysloužil desetiletý trest vězení. Loni se objevilo svědectví, podle něhož Urban nespáchal tři ze skutků, za které byl odsouzen. Krajský soud ve středu zamítl návrh na obnovu řízení, protože k tomu neshledal důvody. Do vypršení trestu zbývá Urbanovi 11 měsíců.

Nové poznatky do případu vnesli kriminalisté z Hradce Králové, kteří stíhají za vraždu pachatele, jenž se doznal i k trojici loupežných přepadení bank. Ty se staly v Brně v letech 2007 a 2008. Vyšetřovatelé je tehdy připsali na konto Urbana, který se ovšem k těmto činům nepřiznal. Před plzeňským soudem, který teď rozhodoval o obnově řízení, ovšem nezopakoval stíhaný muž svoji předchozí výpověď. Soud tak neměl k dispozici procesně použitelný důkaz.

Václav Urban u plzeňského krajského soudu v roce 2011. Foto: Richard Beneš

V letech 2007 – 2010 byl Urban skutečným postrachem pracovníků bank, pošt a sázkových kanceláří. Dohromady si odnesl ze svých lupičských výprav 6,5 milionu korun. Fyzicky velmi dobře vybavený mladý muž loupil vždy za plného provozu a využíval momentu překvapení u svých obětí. Velmi často totiž přeskočil i dva metry vysoké přepážky oddělující pracovníky banky od klientů. Jindy sklo jednoduše rozbil. Takto brutálně provedený útok maskovaného a ozbrojeného lupiče obvykle všechny zaměstnance zcela paralyzoval. Některé oběti utrpěly pohmožděniny, čtrnáct přepadených žen pak skončilo v péči odborníků s posttraumatickou stresovou poruchu.

Peníze si bral lupič do připravených tašek sám, aby tak zamezil pracovnicím vložit bankovky s barvou, které mohou lup znehodnotit. Během loupeží se Urban maskoval různými převleky, používal masky klauna, paruky, jednou v Plzni dokonce loupil omotán obinadlem a vypadl podle popisu jako mumie. Po republice cestoval vlakem, s sebou si vozil kolo i náhradní oblečení.