Brusel ustavil zvláštní výbor pro pesticidy. Českými členy jsou Konečná a Poc

Pavel Poc

Evropský parlament schválil složení zvláštního výboru, který se bude zabývat registračním procesem EU pro pesticidy. Zvláštní výbor je reakcí na obavy z rizika, které představuje herbicidní látka glyfosát, která je základem i známého přípravku na hubení plevelů Roundop. Tržní licence pro herbicid byla loni v listopadu obnovena o dalších pět let. Mezi třiceti členy nového výboru jsou i čeští europoslanci Kateřina Konečná (KSČM) a Západočech Pavel Poc (ČSSD). Informuje o tom server enviweb.cz.

Glyfosát je v současnosti nejpoužívanější aktivní látkou v herbicidech na světě. Přípravky obsahující tuto účinnou látku jsou nejčastěji využívané v zemědělství, lesnictví, v rámci úprav parků, na veřejných prostranstvích i soukromých zahradách. Přípravky na bázi glyfosátu, jako například Roundup, jsou rovněž stěžejní pro produkci geneticky modifikovaných plodin, které jsou vůči němu odolné.

Nadužívání glyfosátu v zemědělství má devastující vliv na živočichy a na biodiverzitu zemědělské krajiny. Podporuje rovněž rezistenci plevelů vůči této látce a může mít zásadní význam z hlediska rostoucí rezistence vůči antibiotikům. Především pak má už potvrzené negativní účinky na zdraví. Experti na výzkum rakoviny Světové zdravotnické organizace (IARC) ho proto zařadili na seznam karcinogenů už v roce 2015.

V posledních měsících řeší Brusel skandál kolem dalšího povolení glyfosát používat. Zpravodajský portál o procesu kolem jeho schvalování informoval už několikrát (čtěte například zde). Z českých europoslanců je největším odpůrcem glyfosátu právě člen nového evropského výboru Pavel Poc, který se tématu věnuje už řadu let.