Brusel nám zakázal mývala. Plzeňského europoslance Pospíšila tím pěkně naštval

Jiří Pospíšil

Evropská komise značně rozšířila seznam zvířat, která jsou považována za invazivní, a v Evropě tam nemají co dělat. Rozhodnutí popudilo plzeňského europoslance Jiřího Pospíšila (nestraník za TOP 09). „Jako člověka, který má rád zvířata, mě tohle nařízení naštvalo a budu požadovat po Komisi vysvětlení, proč nějaký evropský byrokrat rozhoduje o tom, že zrovna třeba mýval bude muset zmizet z České republiky,“ napsal rozhořčeně na svůj Facebook. Nařízení začne platit 3. srpna.

Evropská komise vydala nařízení, ve kterém je sedmatřicet zakázaných druhů zvířat a rostlin. Pokud se některá rostlina nebo živočich uvedená v seznamu dostane do zemí Evropské unie po třetím srpnu tohoto roku, místní veterinární správa ho vrátí zpět. Kontroly zaměřené na dovoz nepůvodních druhů už chystají i pohraniční veterinární stanice.

„Přečetl jsem si článek, že Evropská komise značně rozšířila seznam zvířat, která jsou považována za invazivní, a do Evropy tak nebudou vpuštěna, popřípadě pokud již v Evropě jsou, tak budou muset být vykastrována. Jde například o mývala, některé druhy veverek, ibise a jiné,“ píše na Facebooku Pospíšil. Znamená to, že i zoologické zahrady mohou přijít o své atrakce, které jsou na seznamu invazivních nepůvodních druhů, které Evropská unie na svém území nechce.

Zoologické zahrady si budou moci svá zvířata nechat pouze tehdy, když je dají vykastrovat. Podle ředitele zoo Brno Martina Hovorky to není krok správným směrem. „Mýval není zvíře, které pobíhá po střední Evropě a přemnožuje se. Je to zbytečné trápení zvířat,“ uvedl pro denik.cz. Plzeňský europoslanec Jiří Pospíšil na to reaguje dost ostře: „Evropská komise by měla zvířata chránit, ne je trápit.“