Břicho mi nenaroste, chci mladým ukázat, co je to kondička, říká odcházející legenda Straka

Byla to ikona nejen plzeňského hokeje. Minulý pátek odehrál Martin Straka poslední zápas své bohaté kariéry. Vyhrál olympijské hry, mistrovství světa a nakonec i extraligový titul. O tom, jaká bude jeho nová role, nebo jak si doslova vypiplal Jana Kováře, se můžete dočíst v exkluzivním rozhovoru.

Definitivní konec kariéry jste oznámil po zápase v Brně, předpokládám, že už jste na to myslel ale dlouho..
Jo, měl jsem to v hlavě po loňské sezóně. Teď se mi zdálo, že už je na čase. Takhle jsem to cítil. Nebylo to tak, že bych něco vypustil jen tak.

Byl někdo, kdo vám říkal, abyste ještě rok vydržel?
Někdo takový byl, ale já už to prostě v sobě měl.

S odstupem času, máte ještě v hlavě vypadnutí s Brnem?
Už jsem to vypustil. Snažil jsem se, dal jsem do toho maximum, ale na víc jsem neměl. Nebyla tam lehkost. Ve finále jsem si i oddychl, že už je konec. Brno bylo prostě lepší. My mazáci jsme zklamali. Můžu jmenovat: já, Dudák, Venca Pletka, Vlasy..měli jsme dávat góly. Kometě dávali góly klíčoví kluci.

Bolelo hodně tělo?
Hlavně koleno. Celou sezónu jsem s ním měl potíže. Nebylo to ideální, necítil jsem se fit. Lepší už to nebude, takže už je čas.

plzen_cz_18064_3_0331220814

Mnozí říkali, že by bylo lepší končit po titulu. Kvůli mladíkům ale asi bylo důležité, že jste ještě sezónu navíc dal..
Myslím si, že jo. Chtěl jsem se ještě podívat v kabině, jak to vypadá, a jak na sobě kluci dělají. Bude to teď jiné, když na ně bude vyvíjen trošku větší tlak. Nemůžeme to samozřejmě nechat jen na nich. Nějaké posily sháníme, někdo tu zůstane, aby je vedl.

Pardubice i Třinec se v minulosti přesvědčili, co je to mistrovská kocovina. Vám se ale základní část vydařila. Z tohohle pohledu tedy může být spokojenost, ne?
I kvůli tomu jsem nekončil po loňské sezóně, abychom se nedostali do těchto potíží. Nechci říci, že jsem tomu pomohl, ale báli jsme se toho. Jsem šťastný, že jsme to zvládli.

Co vás během této sezóny potěšilo?
To, jak jsme jí zvládli. Nebyly tam série bez vítězství. Také mě potěšily výkony mladých kluků. Je to naše budoucnost.

Bylo tedy i takové symbolické, že právě mladí se prosadili v posledním zápase sezóny?
Jo, bylo to hezké. Zlepšovali se celou sezónu. Ale teprve se uvidí, teď na ně teprve bude větší tlak. S tím však musí počítat a naučit se s tím žít.

Nevítáte tedy zpětně tu novinku mít v sestavě mladé hráče?
Nevítám. My bychom těm klukům dali šanci stejně. Neuznávám, že mi má někdo povídat, kolik jich musím stavět. Já vidím sám, jestli na to mají nebo ne.

plzen_cz_18064_7_0331222001

Kdybyste měl vypíchnout nějaké okamžiky za 25 let vaší profesionální kariéry, jaké by to byly?
Všechno mělo to své. Byly tam hezké okamžiky, i ty méně hezké. Když jsem byl mladší, tak jsem myslel, že už všechno umím, ale pak jsem zjistil, že mě nikdo nechce. Samozřejmě také úspěchy jako Nagano, mistrovství světa ve Vídni, kdy jsem si myslel, že už to zlato mít nikdy nebudu. Nejvíc jsem si ale užil loňský titul. Byl jsem tu asi pět let, dělali jsme na tom a moc dobře vím, jak to bylo těžké.

Je nějaké hokejové rozhodnutí, kterého teď litujete?
Ne, vůbec. Měl jsem tam sice nějaké špatné chvilky, ale to mě jen posílilo a nakoplo.

Co bude teď dál s Plzní?
Myslím si, že Plzeň je v pohodě. Něco jsme tady vybudovali. Musíme posílit tým, ale líbí se mi, že se dá stavět na mladých.

Budou nějaké zásadní změny v realizačním týmu?
Ne, víceméně to zůstane při starém. Jen uvidíme, co Jarda Špaček. Zatím neví, nakolik bude vytížený u nároďáku. Větší změny budou v týmu.

Můžete tedy prozradit, komu všemu končí smlouva?
Frolo, Seman, Slovák, Mensator, Kašpařík, Vlasák, kariéru pak ukončil Jiří Hanzlík. To jsou všechno zásadní jména. Hodně se to na těchto hráčích stavělo. S některými z nich budeme ještě jednat, s někým už ne, protože mají jiné vize. Někoho už máme také domluveného, ale nemohu o tom mluvit.

Jaká bude vaše pozice? Jen generální manažer?
Ne, budu se tady motat kolem A-týmu i u mládeže. Jiří Hanzlík bude mít pod sebou celou mládež, tu chceme pozvednout. Budu chodit s klukama na led, ale pouze v teplákách. Také budu dělat s mladými kondičku. Někteří si zaslouží, aby věděli, co to znamená kondička. (smích) Ale rozhodně to nebude tak, že bych do toho mluvil trenérům.

Nenaroste tedy Martinu Strakovi břicho?
Ne, vůbec ne. Bez kola a dalších aktivit nevydržím.

plzen_cz_18064_7_0331221456

Když se ohlédnete zpětně, nenaložil jste si toho před lety hodně? Být generálním manažerem i hráčem muselo být náročné..
Bylo to těžké a nedoporučoval bych to. Myslím si, že jsem si toho opravdu naložil hodně. Kdybych tady neměl kolem sebe lidi, jako byl Milan Tichý, Emil Kristek, Václav Jáchim a teď Miloš Maštera, tak bych to nezvládl. Měl jsem štěstí.

Za vaše působení se vystřídali v Plzni tři trenéři. Na kterého rád vzpomínáte?
Každý měl něco. Pavel Hynek tady nastolil některé nové věci, které se používají doteď. Třeba, že se nesmí číst noviny, nesmí být telefony v kabině. To tady dříve bývalo běžné. Marián Jelínek do toho zase přidal trošku psychologie. Dneska ty kluky nemusíme hlídat. Když mají být na zimáku v 9, tak jsou tady už po osmé a cvičí. Je to šest let zpátky, kdy jsem tady Koviho (Jan Kovář) kopal do zadku, že musí dělat něco navíc. Dneska mi napíše smsku, že děkuje, že jsem ho kopal, že je díky tomu tam, kde je. Tenkrát byl línej, nechtěl dělat nic. Chtěl jenom sedět a chodit na led. Já mu furt nadával. Tomáš Vlasák šlapal na kole a on seděl v posilovně a koukal na televizi. A takových bylo víc, nejen on.

To už jste u něj tenkrát viděl potenciál?
Když jsem šel s týmem poprvé v létě na led, byl v nějaké šesté lajně. Za týden jsem se ptal, kdo to je. A oni, že je to takový ten do počtu. Tenkrát mu bylo asi 17, byl nejmladší. Říkal jsem si, že v sobě něco má. Sice špatně bruslil, ale na ledě to viděl úplně jinak, než ti ostatní. Hned jsem věděl, že je šikovnej.