Bránu borců nahradilo ve Štruncových sadech pamětní místo

Před fotbalovým stadionem v Plzni, na místě bývalé Brány borců, vyrostl památník. V pondělí před zápasem Viktorie Plzeň s Jabloncem bude slavnostně odhaleno prvních 11 velkých hráčských či trenérských jmen, které neodmyslitelně patří k plzeňskému klubu. Další pak budou přidávána postupně v následujících letech.

foto: město Plzeň

„Město Plzeň prostřednictvím magistrátního odboru správy infrastruktury nechalo vybudovat nové pamětní místo, které se skládá ze třech oblých betonových stěn kruhového půdorysu. Ten navazuje na základní princip hry a současně staví na stejnou úroveň všechny přítomné části. Na třech stěnách po obvodu se zobrazují různé části klubového, sportovního života. Fanoušci – historie – současnost, respektive fanoušci – klub – hráči,“ vysvětlil první náměstek primátora Roman Zarzycký.

Betonové stěny památníku jsou z hrubého pohledového betonu jsou osazeny perforovaným plechem. Větší otvory znázorňují městský znak, logo klubu, které je použité na fasádě nového stadionu, a obrys původní Brány borců jako symbolu fanouškovské základny. Menší otvory v pravidelném rastru umožňují postupné osazování kovových destiček s popisy událostí, profily hráčů atd. Každá stěna má ze zadní strany perforovaných plechů nalepené LED pásky pro nepřímé nasvětlení panelů. Jak materiál, tak barevnost odkazuje na fotbalový stadion. Za podobou památníku stojí architekt stadionu ve Štruncových sadech Daniel Němeček společně se zástupcem fanoušků Lukášem Kellnerem, zaměstnancem Fakulty designu a umění Západočeské univerzity v Plzni.

foto: město Plzeň

Fotbalový klub Viktoria Plzeň připravil při této příležitosti pro fanoušky zajímavou akci. Uvedení legend na Pamětní místo Brány borců a s tím spojenou autogramiádu Františka Plasse a Pavla Horvátha. „Oba patří k největším postavám naší klubové historie a budou mít na Pamětním místě svoji destičku. Jsme rádi, že se nám podařilo uspořádat unikátní společnou autogramiádu těchto legend, na kterou jsme nachystali i speciální limitovanou edici podpisových karet,“ prohlásil mluvčí FC Viktorie Plzeň Václav Hanzlík.

Akce se uskuteční v pondělí 16. září od 16 hodin v rámci předzápasového programu před ligovým zápasem mezi fotbalovou Viktorií a Jabloncem, který má výkop v 18:00 hodin.