Bouřlivá diskuse na západě Čech! Kdo bude novým ředitelem divadla v Chebu?

Divadlo v Chebu - ilustrační foto

V zákulisí 140 let starého Západočeského divadla v Chebu se rozhořel spor o to, kdo ho povede. Radnice přichystala výběrové řízení, ozývají se ale hlasy, že by mohlo být zmanipulované ve prospěch jednoho z kandidátů. Některým lidem se totiž zdají nároky kladené na nové uchazeče nezvykle nízké. Navíc kritizují, že v komisi výběrového řízení nezasednou žádní odborníci z řad divadelníků.

A bouřlivé diskuse na téma výběrového řízení na nového divadelního ředitele se vedou i na sociálních sítích. „Celé mi to vychází tak, že se ředitelem stane opět Jan Svoboda, jen je ho třeba trochu potrápit,“ stojí v jednom ze statutů na facebooku. „Já bych před výběrovým řízením nerad někde hovořil. Zdá se mi to neetické,“ uvedl současný ředitel Západočeského divadla v Chebu Jan Svoboda, když jsme ho požádali o vyjádření ke kauze.

A konkrétnější nebyl ani starosta Chebu Antonín Jalovec (VPM). Ředitel divadla je především manažerská funkce, tudíž předpokládáme jako hlavní podmínku vysokoškolské vzdělání a zkušenosti na nějaké manažerské funkci. To znamená řízení nějakého většího kolektivu lidí,“ uvedl chebský starosta.

Ve výběrové komisi rozhodující o novém řediteli divadla pak usednou radní města i členové opozice. Zástupce odborné veřejnosti ale prostor nedostane. „Problém ale je, že v Chebu příliš mnoho zkušených divadelníků není. Navíc jsme se obávali, že když vybereme někoho z divadelníků, tak mu třeba zase zamezíme, aby se účastnil řízení on sám,“ vysvětlil starosta Jalovec.

Místostarosta Miroslav Plevný (VPM) zase zmínil, že divadlo je organizace zřizovaná a v podstatě komplexně financovaná městem Cheb. „Proto si myslím, že by tím, kdo ponese odpovědnost a kdo by měl rozhodovat, jsou zastupitelé města.“

Podle opozice jsou ale podobná řízení zbytečná. Podle ní funkční období v případě ředitele divadla ani neexistuje. „Samozřejmě tady ty otázky u nás ze strany opozice jsou a směřují samozřejmě i na možnou účelovost a jakousi snahu tam případně dosadit nějaké své více loajální lidi,“ prohlásila zastupitelka Gabriela Dostálová (ANO).

Navíc někteří zastupitelé vidí v tomto případě také podobnost s dřívějším výběrovým řízením na jednatele teplárenského podniku, který spoluvlastní město Cheb. „Tam jsme jednoznačně přesvědčeni, že to byl ukázkový případ toho, kdy byl do pozice jednatele jmenován předem jasně určený člověk. Tyto informace jsme měli mnoho dnů před tím, než samotné výběrové řízení proběhlo,“ řekla Dostálová.

My v tomto případě srovnáváme podmínky se školskými zařízeními a se všemi ostatními příspěvkovými organizacemi, kde jsme se rozhodli, že každých šest let budeme dělat konkurzní řízení,“ konstatoval starosta Chebu Jalovec. Důvodem podle radnice je, aby se ředitelé ohlédli za svojí prací a přišli s nápady, jak se posunout dál. Buď zůstanou ve funkci oni, nebo na jejich místo nastoupí jiní kandidáti. Problém podle slov starosty prý není v programu divadla, ale právě v jeho řízení. „Poněkud horší je to s našimi zkušenostmi z hlediska vnitřních procesů řízení právě podřízených, spolupráce s městem nebo s krajem, kde zdaleka ne všechno funguje optimálně,“ dodal Jalovec.

Podle našich informací svedou souboj o křeslo ředitele divadla dva lidé. Kdo do něj nakonec usedne, budou zastupitelé rozhodovat 14. května.