Bouře Sabine udeřila, bez elektřiny bylo v Plzeňském kraji 19 tisíc odběrních míst

Energetici opravují přetrhané elektrické vedení nedaleko od Železné Rudy. Foto: Pavlína Polatová

AKTUALIZOVÁNO: Vichřice Sabina, která se v noci na pondělí přehnala přes území naší republiky způsobila jen v Plzeňském kraji 30 poruch na vedení vysokého napětí. Jedná se o nejvíce poruch, které aktuálně k šesté hodině ranní řešili v terénu pracovníci dispečinku ČEZ Distribuce v rámci celé republiky. Nejhorší situace je na Klatovsku, na jižním Plzeňsku a Domažlicku. K 9.00 hodin byl vyhlášen kalamitní stav v Plzeňském, Karlovarském a Středočeském kraji.  

Bez elektřiny bylo od rána asi 19 tisíc odběrních míst v Plzeňském kraji. Dalších 39 poruch je ve Středočeském kraji, což postihlo asi 37 tisíc odběrných míst. Poruchové čety jsou v terénu, pracují na obnovení dodávek elektřiny do postižených lokalit. Příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení následkem silného větru,“ informovala mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Přetržené vedení vysokého napětí mezi Nepomukem a Sušicí. Foto: ČEZ

Nejvíce poruch řešíme aktuálně v Plzeňském kraji na Klatovsku a na jižním Plzeňsku, dále ve středních Čechách na Příbramsku a Kladensku a na Moravě na Jesenicku. Děláme vše pro to, aby dodávky elektřiny byly obnoveny co nejdříve,“ uvedla mluvčí ČEZ.

„Na západě Čech nám přibývají poruchy v Karlovarském kraji, aktuálně zde řešíme 12 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny je 21 tisíc odběratelů především na Sokolovsku, Karlovarsku a Chebsku,“ uvedla kolem osmé hodiny ráno Soňa Holingerová.

Dopoledne před desátou hodinou dispečink ČEZ Distribuce evidoval 104 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky poruch na napětí nízkém. Bez elektřiny je na zásobovacím území ČEZ Distribuce přes 70 tisíc odběrných míst.

Takto dopadlo další vedení vysokého napětí na Sušicku. Foto: ČEZ

„Došlo k mírnému zlepšení, v 8.00 hodin ráno jsme evidovali na 109 tisíc odběratelů bez elektřiny. Nejvíce poruch stále řešíme ve středních Čechách na Příbramsku a Kladensku, dála na západě Čech na Klatovsku a Plzeň Jih. V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet, pomáhají subdodavatelské firmy. Call centrum zatím přijalo 2400 hovorů o poruchách, web www.bezstavy.cz zaevidoval více jak sedm tisíc přístupů,“ uvedla mluvčí Holingerová.

Pro hlášení poruch zákazníci volat na bezplatnou linku 800 850 860, využít portál www.bezstavy.cz a další informace jsou také na www.cezdistribuce.cz.