Borská věznice zažila první hudební festival Mezi katry, vystoupila i vězeňská punková kapela

Odsouzení ve věznici Plzeň Bory sledují jeden ze tří koncertů na festivalu Mezi katry. Foto: Pavlína Polatová

Úplně poprvé se uvnitř slavné věznice Plzeň Bory uskutečnil hudební festival nazvaný Mezi katry. Stovka nadšených vězňů sedících na židličkách sledovala v neděli odpoledne vystoupení tří skupin. Na pódiu se vystřídaly kapely Safenat Paneach, Povodí Ohře a punková skupina Těleso, složená ze čtyř místních vězňů. Ti nakonec sklidili největší úspěch. Vedle duchovní písně zabodovali zejména legendárním Traktorem od Visacího zámku a na závěr si vystřihli skvělou vlastní skladbu s názvem Co už, no!?, která pojednává o pobytu ve věznici a má potenciál bořit tuzemské hitparády.

Hudební produkci sledovala minimálně ještě další stovka vězňů z oken dvou vězeňských křídel i vazebního oddělení. Festival se uskutečnil u příležitosti výročí 141 let ode dne, kdy do Plzně přivezli z Prahy první trestance. Tento den připadne právě na pondělí 15. července. S nápadem uspořádat festival přišlo vedení nápravného zařízení. V hledišti mohli usednout jen bezproblémoví vězni, kteří mají zájem o nápravu.

Skupiny hrály na nádvoří věznice. Foto: Pavlína Polatová

Podle vězeňského kaplana Blažeje Pelána je hlavním smyslem akce dostat kulturu i do vězení. „Pro odsouzené je každá změna velkým zážitkem a odreagováním,“ řekl Pelán. V minulosti se už ve věznici uskutečnilo kolem 20 koncertů, jedním z posledních bylo například vystoupení Tomáše Kluse, ale už dříve tam koncertoval například Štěpán Rak, nebo slavná plzeňská Znouzectnost.

Foto: Pavlína Polatová

A s vězením souviselo i vystoupení skupiny Safenat Paneach, ta hraje výhradně zhudebněné texty disidentů, kteří sami pobývali ve věznicích. Velkou část repertoáru tvoří například texty od Ivana Martina Jirouse. S vězeňskou skupinou Těleso si zazpíval i kaplan Pelán duchovní píseň Hospodin je naše korouhev, Hospodin je naše vítězství. Kapela má zatím jen velmi krátkou kariéru, ve vybavené zkušebně, kterou mají vězni na Borech k dispozici zatím zkoušeli dohromady jen 19 hodin! A byl to právě kaplan, kdo je i s ohledem na tak krátkou dobu přemluvil k vystoupení před spoluvězni.