Bonjour Plzeň! – koncerty, filmy, výstavy i gastronomie

City Breakers de Liège

Alliance française de Plzeň také letos připravila festival Bonjour Plzeň! 23. ročník se bude konat od 19. října do 7. listopadu. Ačkoli je tématem letošního roku mládí, program festivalu je různorodý a je určený nejenom pro mladé publikum, ale i pro dospělé. Čekají nás koncerty, filmová představení, výstavy, tematické večery, literární pořady a samozřejmě gastronomie.

Festival slavnostně zahájí vystoupení úspěšné breakdancové skupiny z Liège, City Breakers, které proběhne 19. října v DEPU2015 ve spolupráci s partnerským městem Liège.

Festival nabídne několik výstav: například výstavu GRAFF’MIX CITIES vzešlou ze spolupráce plzeňských středoškoláků s mládeží ze sociálních center z Limoges, dalšího partnerského města Plzně. Výstavu najdete v galerii Fresh Air Gallery. Ujít si nenechte ani výstavu KOMICS IN, která představí práce účastníků komiksové soutěže, kterou jsme na začátku školního roku vyhlásili, a jejímž kmotrem je francouzský komiksový tvůrce, Emmanuel Guibert. A určitě si přijďte prohlédnout výstavu starých školních fotografií a zapište se do francouzské školy generace vašich babiček a dědečků v rámci nabízených dílen.

V nabídce najdete kuchařské workshopy a ochutnávky francouzských pochoutek. Například v rámci večera věnovaného městu Mâcon ochutnáte místní gastronomické, ale i kulturní speciality ( krátký dokumentární film, slam nebo beet-box).

Již v minulém roce do Plzně zavítalo potulné kino v karavanu, Caravane ensorcelée, které bude i letos promítat krátkometrážní filmy v parku Bedřicha Smetany.

23. ročník Bonjour Plzeň! přichází i s literárními pořady: večer plný slamu ve spolupráci se Slam Poetry International, speciální vydání tradiční Chvilky s pohádkou či autorské čtení básní Karly Erbové. Zapomenout nesmíme ani na francouzský šanson a pop.

Organizátoři spolupracují s různými českými i zahraničními partnery: s partnerskými městy Limoges a Liège, s městy Štrasburk a Mâcon, se Slam Poetry International a JOHAN centrem, se spolkem Les Amis du vieux Romenay z Burgundska, s Animánií Plzeň a Svazem západočeských spisovatelů v rámci Plzeňského literárního festivalu. Díky bohaté spolupráci a stálé podpoře města Plzně, Plzeňského kraje i společnosti Plzeň 2015, bude zcela jistě 23. ročník festivalu Bonjour Plzeň! důležitým okamžikem plným kulturních setkání a jedinečných zážitků. Pro více informací sledujte program festivalu na www.alliancefrancaise.cz.