Blíží se Velikonoce. Nehod způsobených podnapilými řidiči je prý dvakrát víc

ilustrační foto / HZS Plzeňského kraje

Nejen malovaná vajíčka, pomlázka zdobená pentličkami, ale i alkohol je u nás běžnou součástí oslav velikonočních svátků. Jak potvrzují statistiky ČSOB Pojišťovny i Policie České republiky, riziko střetu s opilým řidičem nebo i cyklistou či chodcem o Velikonocích pravidelně prudce narůstá.

„Alkohol za volant nepatří v žádném dni v roce, ale není tajemstvím, že v období Velikonoc je zhruba dvakrát větší pravděpodobnost, že ve vozidle, které způsobilo nehodu, sedí podnapilý řidič,“ uvedl Jaroslav Král, ředitel odboru pojištění vozidel ČSOB Pojišťovny.

Řidiči motorových vozidel ovšem nejsou zdaleka jedinými účastníky silničního provozu, kteří se v tomto období pohybují na silnicích a v jejich blízkosti s alkoholem v krvi. Patří mezi ně cyklisté, ale i chodci. „I zodpovědní řidiči, kteří se chystají vyrazit na letošní prodloužený velikonoční víkend, by proto měli věnovat řízení zvýšenou pozornost a více než kdy jindy si pečlivě všímat svého okolí, zvláště v neděli a pondělí,“ doporučil Jaroslav Král z ČSOB Pojišťovny.

Alkohol za volantem je celoročním problémem. V uplynulém roce došlo podle statistik Policie ČR pod vlivem alkoholu k 4 686 nehodám, což je o 288 nehod méně než v roce 2012. Z regionálního pohledu se alkohol při kontrole po nehodě objevoval nejčastěji v krvi řidičů z Moravskoslezského kraje, a to celkem v 561 případech. Na opačné straně této beztak nelichotivé statistiky skončili se 140 případy motoristé z Karlovarského kraje. „Když se ale podíváme zevrubněji na tato čísla policejních statistik, zjistíme, že hned ve čtyřech krajích se pod vlivem alkoholu stane každá desátá nehoda,“ poukázal Jaroslav Král na řidiče ze Zlínského, Karlovarského, Jihočeského a Plzeňského kraje.