Bláboly vládnoucího děcka, reaguje starosta Doubravky na rakouského kancléře

Michal Chalupný je novým předsedou ČSSD v Plzni

Podle nového rakouského kancléře Sebastiana Kurze (31) by v budoucnu měly země z východní části Evropské unie dostávat z rozpočtu EU méně. Tahle věta mladičkého kancléře hodně popudila starostu čtvrtého plzeňského obvodu Michala Chalupného (ČSSD). Na Facebooku se vrátil o sto let zpátky, do konce fungování Rakousko-Uherska, a zareagoval na kancléřova slova: „Když jste nám tu monarchii rozbili, tak vám to vrátíme.“

Jednání o rozpočtu Evropské unie na následující léta bude jedním z hlavních témat rakouského předsednictví v Radě EU. Vídeň jej v polovině roku převezme od Bulharska. Sebastian Kurz dlouhodobě požaduje, aby navzdory odchodu Británie z Evropské unie na konci března příštího roku nebyly čistí plátci do rozpočtu EU, jakým je i Rakousko, více zatěžováni. Tedy aby země z východní části Evropské unie, které jsou čistými příjemci evropských peněz, v budoucnu dostávaly z rozpočtu EU méně.

Doubravecký starosta Michal Chalupný musel být při čtení kancléřova rozhovoru asi pořádně naštvaný. Na sociální síti totiž dost nevybíravě reagoval na jeho mládí na nezkušenost. „…když děcko vládne. Možná by se měl vrátit do školy a nastudovat si důvody vzniku EU.“ A pak vysvětlil svůj názor. „Fakt to není – Rakousko platí a Češi a spol. poslouchají. Díky takovým blábolům se může czechexit stát skutečností,“ dodal Chalupný.

Nejvyšším čistým příjemcem evropských peněz je podle agentury ČTK Polsko. V roce 2016 získalo z rozpočtu EU po odečtení příspěvků 7,1 miliardy eur (180 miliard korun). Po Polsku následuje v žebříčku čistých příjemců podle agentury APA Rumunsko, Řecko, Maďarsko a s 3,3 miliardami eur (83,2 miliardy korun) Česko.