Bitva v rámci Slavností svobody nebude. Organizátorovi vyhrožovali smrtí

Měl to být jeden z vrcholů letošních Slavností svobody. Bitvu, která se měla nad řekou Radbuzou uskutečnit 8. května, organizátor Michal Kindl zrušil. Stalo se tak kvůli výhrůžkám, jimž musel v posledních dnech čelit on i jeho rodina.

Tvůrce letošní bitvy a již 18 let jeden z hlavních organizátorů plzeňských Slavností svobody Michal Kindl dnes přišel na radnici a primátorovi Martinu Zrzaveckému sdělil, že je nucen od realizace celé akce ustoupit. Vše odstartovalo vyjádření opoziční TOP 09 na posledním zastupitelstvu města. Strana ve svém prohlášení uvedla, že jde o bitvu Rudé armády. To podle Kindla spustilo abnormálně vysoký tlak, který vyústil ve výhrůžky samotnému autorovi a bohužel i jeho rodině. „Lži a nadávky na internetu jsem přecházel s úsměvem, respektive jsem na to ani neměl čas, ale poslední kapka, která rozhodla, přišla včera. Mé skoro sedmdesátileté mamince, která v důchodu pracuje jako předsedkyně Ligy na ochranu zvířat, přišel mail, kde jí pisatel vyhrožoval i smrtí za to, že prý vychovala komunistického zm*da. Obdobný tlak je vyvíjen i na další účastníky bitvy nebo desítky lidí, kteří nám každoročně s realizací bezplatně pomáhali. Z tohoto důvodu jsem se dnes rozhodl, že již není možné bitvu uskutečnit,“ říká Michal Kindl.

Vedení města Plzně si váží přístupu pana Michala Kindla, který se rozhodl zrušit bojové ukázky, jež se měly uskutečnit 8. května v Plzni. Pan Michal Kindl je autorem scénáře a organizátorem akce, jejímž cílem bylo přiblížit osvobozovací boje na území Československa v roce 1945. „Vedení města Plzně si je vědomo toho, že se scénář bitvy stal předmětem politizace. Na sociálních sítích již byly zaznamenány i pokusy zatáhnout do tohoto tématu veterány druhé světové války, tedy nejvzácnější hosty Slavností svobody. To si město Plzeň v žádném případě nepřeje, a proto plně respektujeme rozhodnutí organizátora akce,“ uvedli primátor města Martin Zrzavecký a jeho první náměstek Martin Baxa.

Bojové ukázky se měly uskutečnit 8. května 2016 a měly vzdát hold všem, kteří se podíleli na osvobozování Československa. Příběh fiktivní bitvy měl připomenout setkání spojenců z obou front na demarkační linii, tedy té, co vedla za městem Rokycany. Řeka Radbuza měla symbolizovat tuto demarkační linii a měla také symbolicky evokovat i slavné setkání sovětské a americké armády na Labi, k němuž došlo přesně před 71 lety, tedy 25. dubna 1945.