Bitka v hledišti sokolovského stadionu, pořadatelská služba to nezvládla

Bitka v hledišti sokolovského stadionu, do které se zapojila bezpečnostní agentura.

Pořádná mela se strhla v Sokolově na tribuně po skončení utkání druholigových hokejových týmů HC Baník Sokolov a HC Stadion Vrchlabí. Podle svědků tam zcela nepochopitelně a neadekvátně zaútočili někteří členové bezpečnostní agentury slzným plynem na fanoušky, mezi nimiž byly i děti. Několik lidí skončilo v péči lékařů. Bitku se snažili na místě uklidnit i samotní hokejisté, kteří na tribunu přispěchali i s bruslemi na nohou.

Na jedné straně euforie a radost z výhry domácího týmu 2:1, na straně druhé asi padesátka fanoušků Vrchlabí, která chtěla svým hokejistům poděkovat za jejich výkon. Jenže v tu chvíli přišel šok.

„Oni zapálili pyrotechniku, takovou malou, blikací, žádný problém, žádné rány, žádný kouř, prostě jen světelný efekt. A to byl impulz pro tu ochranku. Hned po nich šli,“ popsal začátek incidentu fanoušek Zdeněk Weber. Několik členů ochranky začalo do diváků stříkat slzný plyn, pak došlo i na rány pěstí. „Odnesla to spousta lidí, kteří s tím vůbec neměli nic společného a prostě ta ochranka to tam pokropila,“ dodal fanoušek.

Ochranka si došlápla na fanoušky hostujícího týmu

V péči záchranářů ale neskončili jen fanoušci na tribuně, ale i ti, které při pokusu o útěk zasáhlo padající sklo z rozbité skleněné výplně nad dveřmi do stadionu. Na místě zasahovala záchranná služba, která odvezla tři účastníky incidentu do sokolovské nemocnice.

Vše nasvědčuje tomu, že tentokrát selhala pořadatelská služba. Před zápasem podle dlouholetých fanoušků chybělo týmu ochranky několik lidí, narychlo se proto v jejich řadách objevilo zhruba sedm nových členů. „Půlka těch lidí byla v klidu, problémy dokáží vyřešit domluvou. Pak tam ale byla nějaká třetina nebo polovina jiných, kteří už při příchodu vrchlabským fanouškům vyhrožovali, že nepojedou domů autobusem, ale sanitkou,“ uvedl Weber.

„S tou bezpečnostní agenturou jsme se rozloučili, na pátek máme novou a omluvili jsme se Vrchlabí jako klubu, i Vrchlabí jako fanklubu,“ řekl Karel Makovec, jednatel klubu HC Baník Sokolov.

Na pomoc svým fanouškům přispěchali i šokovaní hokejisté s bruslemi na nohou.

Celá situace bude mít pro útočníky dohru. Do věci se totiž vložili policisté. Žádají svědky incidentu, kteří by mohli poskytnout důležité informace k celé události, aby se dostavili na obvodní oddělení Sokolov – město a nebo zavolali na linku 158. Policisté budou zkoumat mimo jiné i videa, která natočili samotní fanoušci, aby zjistili, kdo přesně útočil.

„V současné době vedou policisté trestní řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a přečinu výtržnictví. Vzhledem k tomu, že došlo na místě ke zranění osob, bude se trestní řízení pravděpodobně rozšiřovat,“ dodala mluvčí policie Kateřina Böhmová.