Biskupství s Univerzitou pořádají v Plzni diskusi o vlastenectví a národu

Při příležitosti 80. výročí vlasteneckého kázání Mons. Bohumila Staška u kostela svatého Vavřince u Domažlic pořádá Biskupství plzeňské a Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) konferenci s názvem Národní identita ve sjednocené Evropě. O tom, co dnes znamenají pojmy národ a vlastenectví, budou ve středu 16. října diskutovat Tomáš Halík, Tomáš Holub, Pavel Fischer a další významní hosté. Vstup je volný.

Konference se koná k 80. výročí odvážného vlasteneckého kázání římskokatolického kněze a politika Bohumila Staška u kostela svatého Vavřince u Domažlic, kde 13. srpna 1939 nepřímo napadl okupaci Československa. Kvůli kázání a pro svou protinacistickou činnost ho nacisté 1. září 1939 zatčen a do konce války věznili v koncentračním táboře Dachau.

Biskupství a univerzita chápou roky 1989 a 1939 jako zlomové v historii země, spojující projevy vlastenectví a zápas o svobodu. Příspěvky se zaměří například na to, jak je dnes možné rozlišit autentické vlastenectví od nacionalismu a národovectví. Otevřou téma členství ČR v EU, které je mnohdy považováno za ohrožení naší politické samostatnosti nebo národní identity. Staškovo vlastenectví bylo podle mluvčí vyhroceně katolické a opíralo se především o svatováclavský kult jako o základní kámen české národní identity. „Je toto téma živé i v dnešní společnosti a proč tak často slyšíme o potřebě znovuobjevení křesťanských kořenů českého národa?,“ představila mluvčí další témata.

Hlavními řečníky budou děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Stanislav Balík, rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula, kněz, teolog a filozof Tomáš Halík a odborní asistenti katedry politologie a mezinárodních vztahů Fakulty filozofické ZČU Petr Krčál a Vladimír Naxera a senátor Pavel Fischer. Konferenci zahájí v 09:30 v budově ZČU v Jungmannově ulici plzeňský biskup Tomáš Holub a rektor ZČU Miroslav Holeček.