Bimba se vrací do Plzně. Výstava ukáže to nejlepší z tvorby malíře Bohumila Konečného

V Galerii Jiřího Trnky je až do 19. ledna k vidění výstava „Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného“. Výstava je součástí celoročního projektu Plzeň 2018, který pod titulem Kde domov můj připomíná po celý rok sté výročí vzniku republiky. Při organizaci projektu Plzeň 2018 spojily své síly město Plzeň a Plzeňský kraj.

Výstava v Plzni zahrnuje výběr toho nejlepšího z tvorby Bohumila „Bimby“ Konečného. Jsou zde k vidění originály jeho dětských a studentských kreseb, ilustrace a obálky pro prvorepublikové časopisy Rozruch, Mladý hlasatel, poválečný časopis Vpřed, originály z knih Otakara Batličky a Jaroslava Foglara (včetně Přístavu volá, který vznikl v Plzni). Výstava představuje v Plzni poprvé i originální obálky Konečného z Humoristických listů, originály plakátů pro firmu Baťa či poválečný export, poprvé jsou v Plzni vystaveny erotické Intimní obrazy.

V dubnu 2018 uplynulo od narození Bohumila Konečného 100 let. Výstava v Plzni je jednou ze čtyř vzpomínkových výstav, které na tento rok připravil Jan Hosnedl a Středoškolský klub v místech úzce spjatých s Konečného životem. „Už proběhly výstavy v Mariánské Týnici na severním Plzeňsku, v Praze ve Villa Pellé, po plzeňské výstavě bude následovat od května do července 2019 výstava na zámku ve Zlíně,“ vypočítává kurátor výstavy Jan Hosnedl, který v rámci projektu napsal také knihu Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného. Vydání se dočkal i slavný komiks autorské dvojice Jaroslav Přibík – Bohumil Konečný Zuzanka a její svět.

Celý projekt BOHUMIL KONEČNÝ-BIMBA, 1918-2018 finančně podpořilo statutární město Plzeň, Plzeňský kraj a řada dalších subjektů. Záštitu nad výstavou převzali hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, primátor města Plzně Martin Baxa a člen zastupitelstva města Plzně Petr Náhlík.

„Ilustrace Bohumila Konečného plné napětí a dobrodružství se mnohým nesmazatelně vryly do paměti už v dětství. Setkání s jeho světem je pro mě mimořádný zážitek a jsem velmi rád, že Plzeň na svého výjimečného rodáka nezapomíná,“ říká primátor města Plzně Martin Baxa.