Bezpečná Šumava uchvátila akčními ukázkami

Ve Slunečné u Prášil na Šumavě připravili záchranáři všech složek Integrovaného záchranného systému pro návštěvníky Národního parku již  7. ročník akce Bezpečná Šumava. Letos byl zaměřený na řešení mimořádných událostí ve specifickém prostředí Šumavy a oblastech s pyrotechnickou zátěží.  Projekt Bezpečná Šumava vznikl v roce 2008 jako reakce na mimořádné události v Národním parku Šumava.  

Smyslem je ukázat, že všichni záchranáři, kteří se podílejí na záchraně života a zvýšení bezpečnosti v území, jsou sehraný tým. A obzvlášť to platí v Národním parku Šumava. Na rozsáhlém a členitém území, které se rozprostírá přes tři státy a v České republice přes dva kraje, jeden záchranářský tým neznamená nic. Životně důležitá je spolupráce.  V průběhu dne si přes patnáct set návštěvníků prohlédlo, s jakým vybavením pracují ti, kteří se starají o bezpečnost a případnou záchranu na Šumavě.

Největší divácký úspěch sklidily dynamické ukázky. Kynologové NP Šumava vyhledali v sutinách zavalené osoby, policisté zadrželi nebezpečné pachatele a osvobodili rukojmí, letečtí záchranáři předvedli záchranu osob pomocí vrtulníku, hasiči představili speciální vysokotlaké hasicí zařízení Cobra a zásah při požáru v oblasti s pyrotechnickou zátěží. Návštěvníci Šumavy se mohli vydat i na Poledník, kde hasiči předváděli celý den záchranu osob z rozhledny.