Bezkontaktní platby kartou nemusí od soboty fungovat

ilustrační foto / pixabay.com

Kvůli novým pravidlům pro ověřování karetních plateb, která platí od 14. září, mohou terminály zamítat některé bezkontaktní platby kartami do výše 500 korun. Co tedy udělat? Musíte vložit kartu do terminálu a zadat PIN kód. Důvodem je podle České národní banky skutečnost, že některé platební terminály nemusejí být na nová pravidla připraveny.

„Od 14. září se v České republice uplatní nová pravidla pro ověřování karetních plateb stanovená evropským nařízením. Česká národní banka v této souvislosti upozorňuje, že při platbě fyzickou platební kartou v kamenných obchodech mohou v některých případech nastat určité komplikace,“ uvedla ČNB.

Podle nařízení EU by měly mít platby kartou silné, dvoufaktorové ověření uživatele. To by mělo být vyžadováno při on-line přístupu k platebnímu účtu, při provádění elektronické platební transakce nebo při jakémkoli úkonu prostřednictvím prostředků komunikace na dálku, který by mohl vést k riziku platebního podvodu nebo jiných zneužití.

ČNB také varovala, že problémy mohou nastat i na terminálech využívaných k prodeji jízdného v prostředcích hromadné dopravy. Ty totiž nedisponují možností vložit kartu do přístroje. Plzeňské městské dopravní podniky ale potvrdily, že situaci ověřovaly a terminály ve vozech MHD by měly fungovat.