Bezdomovci zaměstnávají strážníky a obtěžují Plzeňany

foto: MP Plzeň

Nepořádek, obtěžování a výtržnosti. Bezdomovci trápí Plzeň už dlouhé roky, lidé se kolem nich bojí chodit, protože jsou často posilněni alkoholem. Strážníci dostávají spoustu stížností také kvůli veřejnému pohoršování. A hlavně – stále jich přibývá. V roce 2014 bylo v Plzni evidováno asi 250 bezdomovců.

„Dneska už jich je téměř 800. To znamená i, že je úloha města zcela určitě nezpochybnitelná, město musí vyvolávat nějakou obecnou diskuzi, musí se snažit prostřednictvím terénních pracovníků, sociálních služeb pomáhat těm lidem, kteří se do toho dostanou ne svoji vinou,“ říká Roman Zarzycký, lídr kandidátky ANO2011 do městského zastupitelstva.

Městská policie denně řeší stížnosti na bezdomovce od obyvatel města. „Občané volají na linku 156, kde si stěžují například na veřejné pohoršování, kdy osoby jsou ve velmi podnapilém stavu, znečišťují veřejná prostranství močením, odhazují prázdné PET lahve nebo nedopalky od cigaret,“ popisuje Veronika Kuchynková z Městské policie Plzeň. Bezdomovci také obtěžují kolemjdoucí žebráním, které je v rozporu s městskou vyhláškou.

Občanů města Plzně vadí, že bezdomovci dělají nepořádek a vybírají popelnice. Lidé si stěžují, že se stahují do opuštěných budov, ty postupně demolují a zaplňují je odpadky. „V letních měsících se shlukují u obchodů nebo se zdržují v parcích, ale mění se to v návaznosti na počasí. V zimních měsících se lidé bez domova zdržují na vlakovém nebo autobusovém nádraží,“ Veronika dodává Kuchynková.

Hlídky se při pochůzkách snaží, aby po sobě lidé bez domova uklízeli. Strážníci u sebe nosí igelitové pytle na odpadky a když tyto osoby nepořádek vytvoří, snaží se je přimět k tomu, aby vše po sobě řádně uklidili. Problém je ale v tom, že prakticky hned, jak se vyřeší jeden nepořádek po bezdomovcích, hned se objeví někde další.

Partner článku:

Česká bezpečnostní agentura High Security poskytuje veškeré bezpečnostní služby související s ochranou majetku a osob, komplexní technické služby spojené se správou nemovitostí klientům nebo úklidové služby po celém území ČR.