Bez srpnové mzdy zůstali zaměstnanci Pilsen Steel, firma je od června v konkurzu

Pilsen Steel - ilustrační foto

Mzdu za srpen nedostali zaměstnanci plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, které jsou od června v konkurzu. Květnové, červnové a červencové mzdy podnik vyplatil díky tomu, že se konkurznímu správci podařilo prodat emisní povolenky. Informovala o tom předsedkyně podnikových odborů Ivanka Smolková. Podnik, který v lednu sám na sebe podal insolvenční návrh, musel vrátit i to, co zaměstnancům v květnu a červnu vyplatil úřad práce.

Na jednání věřitelského výboru, kam Smolková šla s tím, že bude ukončen provoz a začne propouštění lidí, insolvenční správce oznámil, že o firmu mají zájem tři možní kupci. „Věřitelský výbor proto rozhodl, že se bude vyčkávat, jestli zájem potvrdí, zda dojde k prohlídkám firmy, které by mohly začít příští týden,“ uvedla Smolková. Podnik od ledna nevyrábí, zatím v něm ale zůstává přes 500 zaměstnanců. Někteří už odešli. Pokud nebudou peníze vyplacené do půlky října, tak možná odejdou další.

Firma potřebuje měsíčně na mzdy přes 11 milionů korun. Splatný termín srpnových mezd byl 15. září. Pokud lidé peníze nedostanou, tak od 16. října mohou okamžitě zrušit pracovní poměr a přihlásit své pohledávky u soudu. „Já bych jim to nedoporučovala, když už čekali tak dlouho. Kdyby podnik konečně získal zájemce, který by ho byl schopen provozovat a měl by na to, aby ho rozjel, tak by se jim trpělivost vyplatila,“ řekla předsedkyně odborů.

Podle Smolkové byl připravený prodej zbytného majetku, zejména materiálu, ale zřejmě se uskuteční až po vyjádření možných kupců. Další věřitelský výbor se sejde 24. října v Plzni. Odboráři předpokládají, že už se tam předloží konkrétní jména reálných zájemců i formy řešení situace.

Pilsen Steel, jejíž stoprocentní obchodní podíl vlastní ruský podnikatel Igor Šamis, loni přestala financovat ruská banka VEB Kapital. Insolvenční správce, který je v podniku půl roku, přezkoumal pohledávky za téměř 9,4 miliardy korun, z nichž většinu ale popřel. Nejvíce, přes pět miliard korun, uplatňují tři banky se sídlem v Rusku a proti popření pohledávek se brání žalobami.

ČTK