Bez dálniční známky nejen kolem Plzně, ale také na Karlovarsku!

Dálniční úseky bez známky od roku 2018

Také řidiče Plzeňského kraje jistě zaujme informace, že ministr dopravy Dan Ťok vyslyšel výzvy starostů a občanů Karlovarska  a zařadil zbývající zpoplatněné části D6 mezi Chebem a Karlovými Vary do úseků, kde není potřeba dálniční kupón. Vjezd do Karlových Varů a obchvat Chebu je již bez poplatku, po zařazení obchvatu Sokolova by zpoplatněných 20 kilometrů již nemělo význam a dopravně by spíš způsobovalo zmatek.

K již znepoplatněnému sedmikilometrovému úseku kolem Chebu a dvoukilometrovému úseku v Karlových Varech tak přibude od příštího roku nejen úsek tvořící obchvat Sokolova, ale také zbývající pětikilometrový úsek mezi Sokolovem a Karlovými Vary a šestnáctikilometrový úsek mezi Sokolovem a Chebem.

ilustrační foto / ceskedalnice.cz

„Starostové z Karlovarského kraje mě racionálními argumenty přesvědčili, že doplnit stávající osvobození od dálničního poplatku o zbývajících dvacet kilometrů má smysl a lidé nebudou již nelogicky sjíždět z již znepoplatněné dálnice. Zároveň tím ulevíme okolním obcím, kde se zklidní doprava, a pomůžeme místním, aby měli snazší, rychlejší a bezpečnější cestu mezi Chebem a Karlovými Vary,“ vysvětluje svoje rozhodnutí ministr dopravy Dan Ťok.

Ke starostům se v připomínkovém řízení k vyhlášce o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem připojil k znepoplatnění také Karlovarský kraj. Ministerstvo dopravy vyhovělo v rámci připomínkového řízení k vyhlášce také Jihočeskému a Zlínskému kraji. Bez poplatku tak bude dálnice D3 u Veselí nad Lužnicí nebo obchvat Otrokovic na D55. Již dříve ministerstvo rozhodlo o vyjmutí ze zpoplatnění od příštího roku také na D52 u Pohořelic nebo na části dálnice D46 u Hněvotína, což umožní bezplatné využití obchvatu Olomouce na dálnici D35.

Ministerstvo tak navazuje na své rozhodnutí z minulých let, kdy ze zpoplatnění vyjmulo 145 kilometrů dálnic, které vedly nedaleko měst. Osvobozeny od poplatku již byly úseky na D1 kolem Brna, nebo na dálnici D3 kolem Tábora, D6 u Chebu a D10 kolem Mladé Boleslavi. V další vlně byly znepoplatněny vjezdy do Prahy pro obyvatele okolních obcí kolem Prahy, tzn. úseky na D6, D7, D10 a D11.

Mezi obchvaty měst a znepoplatnění byl zařazen také Beroun a Králův Dvůr na D5, stejně je bez poplatku dálnice D5 kolem Plzně nebo kolem Ústí nad Labem na D8. Další podobný úsek je u Olomouce na dálnici D35 nebo D46 kolem Prostějova.