Beseda praskala ve švech. Stovky lidí se na setkání s Jiřím Drahošem v Plzni nevešly

foto: V. Čermák

Debata prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše se uskutečnila ve čtvrtek po 17. hodině v Malém sále Měšťanské Besedy. Podle pořadatelů byl přítomno na 600 lidí. Spoustu příchozích se do sálu už prostě nevešlo. Debatu moderovala prof. Noemi Zárubová- Pfeffermannová z Akademie múzických umění v Praze, která na kandidáta prozradila celou řadu zajímavostí, například že 43 let zpívá ve sboru a že za mlada býval dobrovolným hasičem.

Jiří Drahoš vystoupil s krátkým úvodním slovem, kde především zdůraznil, že chce být prezidentem pro budoucnost, zatím co dosavadního prezidenta hodnotí jako představitele toho uplynulého téměř třicetiletého období, ke kterému má celou řadu výhrad, Nelíbí se mu třeba  pasivní vztah k Evropské unii a navrhuje aktivity Vysegrádské čtyřky rozšířit ještě o další země – Slovinsko, Rakousko, Dánsko, Holandsko, případně další.

Jiří Drahoš sdělil, že nechce být prezidentem, který by něčím strašil, ale chce posilovat u lidí národní sebevědomí, protože se nemáme za co stydět. V diskuzi pak vystoupila řada účastníků s velmi zajímavými dotazy, které se např. týkaly  problémů migrace, kde preferuje Drahoš pomoc potřebným v jejich zemích a tam jim poskytovat pomoc, finanční, materiální a zdravotní. Dalšími tématy byla problematika Národního parku Šumava, lesních školek, inkluze ve školství. K registrovanému partnerství a souvisejícím otázkám sdělil, že především preferuje klasickou rodinu. K tradiční otázce na prezidentské kandidáty, kam by vedly, v případě jeho zvolení, první zahraniční cesty potvrdil, že první by byla určitě na Slovensko, druhá do některé ze zemí našich bezprostředních sousedů. Na dotaz jaké má krédo, odpověděl „Nebát se, nekrást a před nikým se nehrbit“.

Na debatě byla přítomna i celá řada významných osobností, např. poslanci Martin Baxa a Ilona Mauritzová nebo senátor Václav Chaloupek. Diskuze se protáhla až téměř do pů sedmé. Na závěr vyslovil prezidentský kandidát své známé cimrmanovské „Přijďte k volbám, přijďte k volbám, přijďte k volbám, a když přijdete, nebude to marné, nebude to marné, nebude to marné“. Všichni přítomní mu aplaudovali ve stoje.

Další fotografie si můžete prohlédnout zde