Běh pro Paměť národa se v Plzni poběží i za pankáče, potápky a máničky

Start loňského závodu. Foto: Ctibor Fojtíček

Podobně jako v řadě dalších českých měst se i v Plzni uskuteční už čtvrtý ročník Běhu pro Paměť národa. Závod startuje 18. května a poběží se opět lesy kolem Šídlovského a Kamenného rybníka, start a cíl bude na Ranči Šídlovák. Připraveny jsou trasy 5 a 10 km, rodinný běh na kilometr a letošní novinkou je nevážná štafeta 5 x 1 km nazvaná Běh živlů.

„Štafetu věnujeme všem našim rodičům a prarodičům, kteří patřili k dobovým subkulturám, tedy swingařským potápkám a bedlám, bigbítovým máničkám nebo undergroundovým pankáčům. Zkrátka všem, jež jejich doba označovala výrazem živly a všelijak se je snažila potírat,“ vysvětluje ředitelka pobočky Paměť národa Plzeňský kraj Markéta Čekanová a dodává, že na trati tohoto závodu jsou vítány i tematické kostýmy.

Všechny běhy budou měřené profesionální časomírou, v hlavních závodech budou vyhlášeni tři nejlepší běžci ve dvou věkových kategoriích rozdělených na muže a ženy. Rodinný běh bude mít stupně vítězů již bez tohoto rozdělení a Běh živlů bude mít jen jediného vítěze.

 

Foto: Roman Racek

Účastníci Běhu pro Paměť národa mohou i letos symbolicky svůj běh někomu věnovat. V minulých letech si vyráběli odznáčky s heslem „běžím za…“, letos budou mít tuto větu také na startovních číslech. „Každý si pak může doplnit jméno osobnosti, které si váží. Ať už to bude Milada Horáková, letci v RAF, odbojáři nebo třeba vlastní teta, která neuhnula nátlaku StB. Nejčastěji si lidé na trikot píší, že běží za svojí babičku nebo dědečka,“ uvedla Markéta Čekanová.

Každý, kdo zaplatí startovné, přispívá na další dokumentaci vzpomínek pamětníků a rozšiřování sbírky Paměť národa. Startovné pro žáky a studenty začíná na 200 Kč, pro dospělé činí v Plzni 300 Kč při registraci on-line a 500 Kč na místě. Loňského ročníku se zúčastnilo na 150 běžců a zhruba stejný počet očekáváme i letos. Areál se otevírá v 8:00 hodin, start hlavních běhů je v 9:30 hodin.

Pokračuje také kategorie „běžím kdekoli“. K běhu se mohou připojit i ti příznivci Paměti národa, kteří to na ostatní místa mají daleko, žijí v zahraničí nebo zkrátka rádi běhají sami. Startovní číslo si takto loni připnuli běžci třeba ve Vrchlabí či Ondřejově, ale i v USA, Řecku nebo Japonsku. Na dálku se k běhu v roce 2018 připojilo jednašedesát lidí, kteří za registraci dali přes 27 000 korun.

Foto: Ctibor Fojtíček

Patrony běhu jsou opět bývalí olympionici Bohuslav Ebermann a Vladimír Haber, záštitu nad akcí převzala starostka prvního plzeňského obvodu Helena Řežábová.