Projeďte se barokními cyklotrasami na severním Plzeňsku

Výchozím a cílovým místem barokních cyklotras jsou Plasy. Foto: Zdeňka Bušková

Už jenom týden zbývá do prázdnin. Jednou z možností, jak je strávit, jsou výlety na kole, které jsou   součástí projektu Západočeské baroko, Jedná se o „Barokní cyklotrasy na severním Plzeňsku“, které se linou malebnou barokní krajinou za architektonickými skvosty zdejšího regionu.  Po krásách jak přírodního, tak kulturního charakteru si každý může odpočinout u stylových barokních odpočívadel, která jsou šetrně a vkusně zasazena do barokní krajiny a nabízejí výhled na významné památky na severním Plzeňsku.

„Barokní cyklotrasy jsou tři, výchozím a cílovým místem zároveň jsou Plasy. Mají různou obtížnost, přičemž délka každé trasy je kolem 40 km. Na trasách, které vedou po číselně značených cyklotrasách Klubu českých turistů s nalepenou samolepkou loga Západočeského baroka, je umístěno 10 odpočívadel. Pro snadnou orientaci byla vydána cykloturistická mapa, leták a připravena je i mobilní aplikace,“ vysvětluje vedoucí odboru kultury a památkové péče Alena Svobodová.

Duchovní programy  jsou pod názvem „Pod pěti hvězdami“ připraveny v Nepomuku. V Manětíně, kde se uskuteční Poutní mše umělců, aneb pouť lívancová, bude též provedena „Opella ecclesiastica“ významného barokního hudebního skladatele Josef Antonína Plánického a manětínského rodáka. Tanec je zastoupen především v klášterní barokní noci v klášteře Kladruby a silný zážitek slibuje i barokní víkend v Tachově od 13. do 15. července. Sem jsou na sobotní odpoledne zvány rodiny s dětmi, a to konkrétně do Jízdárny ve Světcích, kde bude možné zhlédnout barokní představení „Malé příběhy velkého hraběte“ nebo hudební vystoupení Sojkova kvarteta. Děti si budou moci užít také barokní kolotoč.