Dlažba stříbrského Masarykova náměstí ukrývá tajemství

Masarykovo náměstí ve Stříbře

Více než padesát milionů korun z Evropské unie pomohlo revitalizovat Masarykovo náměstí ve Stříbře, které pochází ze 13. století. Dotaci prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihozápad získalo město před čtyřmi lety a od té doby náměstí slouží jako místo odpočinku pro místní obyvatele i turisty.

Masarykovo náměstí – morový sloup

„V rámci projektu byla přemístěna komunikace ze středu náměstí do okolí centrální plochy. Zvýšil se také počet přechodů pro chodce, které slouží i jako retardéry. Obyvatelé tak mohou už několik let využívat bezbariérové náměstí jako klidovou zónu s odpovídajícím vybavením. Nově zde funguje informační systém, který návštěvníky naviguje k městskému úřadu, restauracím nebo k historickým památkám,“ uvedl Karel Hron, pověřený vedením Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

Při projektu revitalizace muselo město spolupracovat s archeology Západočeského muzea v Plzni, neboť se při průzkumech narazilo na tři vrstvy původních historických dlažeb. „Zhruba třicet centimetrů pod povrchem se nacházela barokní dlažba, která vznikla současně s morovým sloupem ve Stříbře. Padesát centimetrů pak renesanční dláždění a sedmdesát centimetrů velmi kvalitně zachovalá gotická dlažba z přelomu 13. a 14. století. Veřejnost se s dlažbou může seznámit na náměstíčku před Městským muzeem ve Stříbře,“ sdělil Ivo Grüner, předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a náměstek hejtmana Plzeňského kraje.